TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

‘Görmek Çok Farklı. Hem Hüzünlendik Hem Mutlu Olduk’

Burkina Faso’da inşa edilen medreselerin açılışına katılan Afşinoğlu ve Kurnaz aileleri, kız ve erkek çocuklara ilim yuvası olacak hayırlarını görmenin mutluluğunu yaşadı.

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), eğitim ve insani yardım çalışmalarına 2011 yılından bu yana istikrarlı ve sürdürülebilir bir şekilde devam ettiği Batı Afrika ülkesi Burkina Faso’da yeni inşa ettiği iki medresenin açılışını Türkiye’den yer alan heyet, bölge yöneticileri ve yerel halkın katılımıyla yaptı. Açılış programına katılan Afşinoğlu ve Kurnaz aileleri ise hem kalıcı eserlerini görmenin mutluluğunu yaşarken, hem de Afrika’daki zor hayata tanık olmanın hüznünü yaşadı.
   

Bugüne kadar, 22 medrese, 26 derin özellikli sondaj su kuyusu, 2 Yetimhane, 16 mescit ve 11 örnek köy projesi yaparak ülkedeki Müslümanlara umut olan İDDEF, Afşinoğlu ve Kurnaz ailelerinin üstlenmesiyle, başkent Vagadugu’nun Yagma bölgesinde Afşinoğlu Kız Medresesi ile başkente 3,5 saat uzaklıkta bulunan ve yeni Müslüman olan halkın yaşadığı Gounghin şehrinde Hacı Metin ve Sıdıka Kurnaz Medresesi inşa etti. Sadaka-i cariye hükmündeki kalıcı eserlerin açılış törenine ise hayırsever aileler de katıldı. Kur'an-ı Kerim tilaveti ve ilahiler okunup dualar edilerek açılan eserleri gören aileler duygu dolu anlar yaşarken, yetim çocuklar ve talebelerle sohbet etti.

İDDEF-Burkina-Faso-medrese-yetimhane-3

İDDEF TV’de yayınlanan Ümmetin Renkleri programının sezon finalinde ise Burkina Faso’daki iki önemli açılış izleyiciyle buluştu. Açılıştaki anların ve açıklamaların yer aldığı programda konuşan Nurettin Afşinoğlu, “Yetim çocuklarımızı görünce çok duygulandım. Cenab-ı Allah bize inşallah bu hayırların devamını nasip eder. Eşim yetimhane yapmamızı istiyordu. Allah bize buraya yapmayı nasip etti” dedi.

İDDEF-Burkina-Faso-medrese-yetimhane-2

Oğlu Fatih Afşinoğlu ise, “İyi ki gelmişiz. Çok beğendik. Bu hayra vesile olduğunuz için Allah razı olsun. Bizim bu eseri tek başımıza yaptırmamımızın imkanı yok. Sizler vesile oldunuz ve çok emek verdiniz. Gördük, hem çok mutlu olduk hem de hüzünlendik. İkisini bir arada yaşıyoruz. Garibanlık zor iş. Kendi memleketimizdeki insanlarla kıyas bile kaldırmaz. Buraya gelip, görmek lazım. Görmek çok farklı yani kataloglardan, videolardan, fotoğraflardan bakmakla yakından uzaktan alakası yok. Buraya geldiğiniz zaman her şey altüst oluyor. Keşke diyorsunuz elimizde ne varsa hepsinin hayrını hesanatını buraya yapsaymışız diye hayıflanıyoruz. Ayrıca bu kadar imkansızlığın içinde bir de yetim olmak, o imkansızlığın da üstüne çıkıyor. Elinde imkanı olanlar bu diyarları boş ve yalnız bırakmasınlar” diye konuştu.


İDDEF tarafından, ilim, muhabbet ve ibadet yuvaları olarak inşa edilen kalıcı eserler Burkina Faso’nun yarınlarına ışık tutmaya devam ediyor.