TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Gine'de Çifte Bayram Yaşandı

Gine'de Çifte Bayram Yaşandı
Kovid-19 nedeniyle bir süredir cemaate kapalı olan Gine II. Abdülhamid Han Camii, Kurban Bayramı’nda ibadete açılırken, camiye koşan binlerce Gineli Müslüman bayram namazını eda etti.


İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) 2020 yurt dışı vacip kurban organizasyonu kapsamında bayram sevincini 33 ülke 253 bölgeye taşırken, Batı Afrika ülkesi Gine’de bir özlemin sona ermesinin mutluluğu yaşandı.


İDDEF tarafından hayırseverlerin desteğiyle yapılan Mahmud Usta Osmanoğlu Külliyesi içerisinde inşa edilen II. Abdülhamid Han Camii, ülkedeki Müslümaları bir araya getirmeye devam ederken tüm dünyayı etkisine alan Kovid-19 pandemisi nedeniyle bir süredir ibadete kapalıydı. Kurban Bayramı öncesi yapılan dezenfekte çalışmaları ve cemaatin sosyal mesafe kuralına uyması için saflara rahlelerin yerleştirilmesiyle ibadete açılan II. Abdülhamid Han Camii’nde çifte coşku yaşandı. Binlerce kişinin katılımıyla bayram namazı kılınırken, tüm İslam Alemi ve ülkemiz için dualar edildi ve teşrik tekbirleri getirildi.


Hem Türkiye hem de Gine Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı kurallara yönelik önlemlerin alındığı, dezenfekte çalışmalarıyla birlikte halıların temizlendiği II. Abdülhamid Han Camii’ne heyecan içinde gelen Müslümanlar hem bayram namazını hem de ilerleyen saatlerde Cuma namazını eda etti. Cemaate hijyenik bir ortamda ibadet etme imkanı sunan camiye koşan Müslümanlar dolup taşan caminin önündeki trafiğe kapatılan cadde üzerinde de namazlarını kıldı.


Kovid-19 tedbirleri kapsamında cemaate hijyen paketi dağıttıklarını belirten II. Abdülhamid Han Camii Yöneticisi Mouhamadou Saïkou Yaya Diallo Hocaefendi, “Kurban Bayramı için verilen izin için öncelikle yetkililere teşekkür ederim. Bir süredir kapalı bulunan camimize duyulan hasretin sonunda bitmesine çok sevindik. Tedbirlerimizden taviz vermeden hijyen ve sağlık kuralları çerçevesinde hem ibadetlerimizi hem de çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Cami içerisine saflara yerleştirdiğimiz rahlelerle cemaatimizin sosyal mesafe kuralına uymasını sağladık ve maskeyi zorunlu hale getirdik. Namaza gelecek cemaate kurallara riayet etmelerini önemle rica ediyoruz. Bayramımızı ve bundan sonraki sürecimizi sağlıkla ve huzurla geçirmeyi Allah-u Teala’dan niyaz ediyoruz” dedi.

gine-abdulhamit-camii-iddef-kurban-bayrami-2020-2

Öte yandan 33 ülke 253 bölgede olduğu gibi Gine’de de Kurban Bayramı namazının ardından kurban kesimleri başladı ve pay edilen etler önceden belirlenen ihtiyaç sahibi ailelere teslim ediliyor.

Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU