TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Gazze'de Temiz Su Mutluluğu Yaşanıyor

Gazze'de Temiz Su Mutluluğu Yaşanıyor
İDDEF, Gazze'de Ramazan ayında hayata geçirdiği su arıtma tesisi ve çeşme projesiyle binlerce Filistinli vatandaşı temiz suya kavuşturdu.


İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) temiz su temininin neredeyse imkansızlaştığı Gazze Şeridi’nde hayırseverlerin desteğiyle su arıtma tesisi ve çeşme projesini uygulayarak Ramazan ayında inşasını tamamladı. Su krizinin büyük problemler yaşattığı Gazze’ye kazandırılan su arıtma tesisi için İDDEF ekiplerinin, yerel yöneticilerin, bölge halkının ve çocukların katıldığı açılış töreni düzenlendi. Günlük 40.000 litre temiz sudan yılda en az 20.000 kişinin faydalanacağı su arıtma projesinin açılışı duaların okunması ve kurdele kesilmesiyle yapıldı. 

İDDEF'in Su Arıtma Projesi Gazze'ye Umut Oldu (2)

Açılışın ardından ise davetliler projeyi gezerek tesis için temiz su sağlayan sistem ve depolar hakkında bilgi alırken, çocuklar çeşmelerden akan temiz sudan bidonlarını doldurdu.

İDDEF'in Su Arıtma Projesi Gazze'ye Umut Oldu (4)

Temiz suya kavuşan bölge halkı, civarda böyle bir kuyuya çok ihtiyaç duyduklarını ifade ederek, bütün insanlara faydalı olacak bu güzel çalışmanın yapılmasını sağlayan İDDEF’e ve katkıda bulunanlara teşekkür etti. Çeşmenin Ramazan ayında açılmasından ayrıca mutluluk duyduklarını ifade eden vatandaşlar bu hayırların İDDEF ve Türk halkının cömert bağışları ile yapıldığını söyleyerek dua etti.

İDDEF'in Su Arıtma Projesi Gazze'ye Umut Oldu (5)

 “Binlerce Kardeşimizin Hayatı Kolaylaştı”

İDDEF’ten su arıtma projesiyle ilgili yapılan açıklamada, “Afrika ve Asya’da su kuyuları ve diğer su çözümleriyle insanlığı temiz suya kavuşturduğumuz gibi Filistin’in Gazze Şeridi’nde de en temel yaşam kaynağı olan suya sağlıklı bir şekilde ulaşılması için harekete geçtik. Hayırseverlerimizin desteğiyle Ramazan’dan önce yapımına başladığımız su arıtma tesisi, 6 çeşme ve 6 su deposundan oluşan projemizi tamamladık. Su tesisimiz için ilk etapta yeni bir su kuyusu kazıp, sondaj vurduk ve suyu tuzdan arındırmak için tesisimizi inşa ettik. İDDEF olarak, tuz ve yüksek oranda klorür, nitrat içeren kirli suları sağlıklı ve içilebilir hale getirip Filistin halkının kullanımına sunarak zor durumdaki kardeşlerimizin hayatını kolaylaştırdık” denildi.

İDDEF'in Su Arıtma Projesi Gazze'ye Umut Oldu (6)

“Gazze’ye Umut Olmaya Devam Ediyoruz”

Su tesisinden binlerce kişinin temiz su alabileceği belirtilen açıklamada, “Ramazan ayında gönüllere ferahlık, kardeşlerimize sağlık verecek olan tesisin açılışını yaparak hizmete sunduk. Kurulan su arıtma tesisimizden süzülecek ve çeşmelerden akacak günlük 40.000 litre temiz sudan yılda en az 20.000 kardeşimizin faydalanmasını hedefliyoruz. Gazze’ye umut olan projemizle Filistinli kardeşlerimizi ücretsiz sağlıklı ve güvenli içme suyuna kavuşturduk. 2 milyon nüfusa ve su kaynaklarındaki kirlilik oranının yüzde 98'lere ulaştığı Gazze’de sudaki kirlilik, tuz oranının artması ve su kuyusu açma maliyetinin yüksek olması sebebiyle kardeşlerimiz, içme, yemek yapımı, temizlik, ibadet ve diğer ihtiyaçlarını gideremiyor. İDDEF olarak, kirli sular nedeniyle çeşitli hastalıklarla mücadele eden, bebek ve çocukların mikroplu sular nedeniyle öldüğü Gazze’de temiz su çalışmalarımıza devam ediyoruz” ifadelerine yer verildi.


Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU