TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Filistinli Anneden Yürek Parçalayan Sözler

Gazze Şeridi’nde şiddetli yağış nedeniyle meydana gelen sel baskınlarından olumsuz etkilenen binlerce Filistinli’den biri olan Umm El-Meliha isimli bir anne, kızını gece uyuduğu yerde sular içinde bulduğunu ifade ederek çok zor durumda olduklarını söyledi. Tüm bu yaşananlar içinde yüzleri güldürmeyi hedefleyen İDDEF ise, ‘İyilik Isıtır’ yardım kampanyası kapsamında hayırseverlerin desteklerini bölgeye ulaştırmaya ve umut olmaya devam ediyor.

İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi’nde zulüm ve yoksulluk içinde yaşam mücadelesi veren Filistinliler, bölgenin yoğun yağışın etkisi altına girmsesiyle sele karşı ayakta durmaya çalışıyor. İsrail saldırılarında evleri yıkılan Gazellilerin enkaz yanına kurarak hayata tutunmaya çalıştıkları derme çatma baraka ve naylon çadırlar ise yağmur sularının altında kaldı.  

Filistinli Anneden Yürek Parçalayan Sözler (1)

“Kızımı Yattığı Yerde Sular İçinde Buldum”

Gazze Şeridi'nin Beyt Lahye kentinde yaşayan Umm Muhammed El-Meliha, kış aylarını derme çatma barakalarda geçirdiklerini ve yoğun yağışın evlerini sular içinde bıraktığını söyledi. Yaşadığı içler acısı durumunu gözyaşlarıyla haykıran ve yürek burkan bir olayı da paylaşan El-Meliha, “Tam 12 senedir evliyim ama bu haldeyiz ve rahat yüzü görmedik. Evimiz ev değil bir kuyuda yaşasak bundan daha iyi olurdu. Geçen ay bir gece kızımı yattığı yerde sular içinde buldum. Saçları, yatağı sular içindeydi. Bir de baktım çatıdan sular sızıyor. O sırada, 'Allah'ım ben nereye gidebilirim?' dedim" ifadeleriyle çaresizliğini dile getirmeye çalıştı.

825ac1cc-a59e-4264-bcd5-cfb0919fc5d2

“Muşambalar Örttük Ama Her Yerden Su Damlıyor”

Zor durumda olduklarını ve yardıma ihtiyaç duyduklarını anlatan Umm Muhammed El-Meliha, "Bu evde oturuyoruz ama burada herhangi bir kimsenin yaşaması çok zor. Sadece bir oda işte, her yerden su damlıyor. Naylon muşambalar, yerler hep su içinde kalıyor. Kime derdimizi anlatabiliriz ki? İnsanlar bu durumumuzu görsünler. Rızk Allah'tandır. Ama işte bu haldeyiz, çocuklarım da var. Sizler de Allah için yardım edin. Allah sizleri de belalardan musibetler korusun, sizlere de ferahlık versin" dedi.

Filistinli Anneden Yürek Parçalayan Sözler (3)

“17 Bin Ev Yıkıldı, Şartlar Daha da Zorlaştı”

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu'nun (İDDEF) Gazze Temsilcisi Ahmed El-Raai, yaptığı açıklamada İsrail'in dünyayla bağını kopardığı Gazze Şeridi’nin bu kış mevsimine de kuşatma altında girdiğini belirtti. Ahmed El-Raai "İsrail'in 2014 yılındaki son Gazze operasyonunda 2 binden fazla sivil can verdi. 17 bin ev tamamen yıkıldı. İsrail saldırılarını ondan sonra da aralıksız sürdürdü. Su kuyuları ve yakacak odun ihtiyacının karşılandığı araziler bombalandı. Aralıksız devam eden kuşatma da düşünüldüğünde, Gazzeliler adeta ölüme terkedildi. Filistinliler evlerinin enkazı başına kurdukları barakalarda yaşamak zorunda kaldı. Şimdi kış mevsiminin de gelmesiyle şartlar daha da zorlaştı" ifadelerini kullandı.

Filistinli Anneden Yürek Parçalayan Sözler (4)

“Mutfaktayım Gaz Yok, Çatıdan Sular Akıyor”

Gazze'deki yoğun yağışlar Umm Yusuf Ermilet'in kaldığı yeri de olumsuz etkiledi. Ermilet, "Allah için ne anlatayım, sizlerde durumu görüyorsunuz. Burada mutfaktayım, gaz yok. Odanın çatısından da sular akıyor. Ne yapabilirim ki? Zor durumdayız. Her şey Allah'tan, O bizimledir" dedi.

837e6f1c-8119-4c8d-b654-1067216a800a

Gazze’de Durum Hiç İç Açıcı Değil

İsrail ablukası ve Covid-19 salgınıyla mücadele eden Gazze şiddetli yağışlar nedeniyle sel baskınlarına teslim olurken, Gazze’deki 2 milyona yakın kişiden 1,3 milyonu yardıma muhtaç yaşıyor. Ailelerin yüzde 47’si ise güvenli ve sağlıklı gıdaya ulaşmakta zorlanırken işsizlik ve yoksulluk günden güne büyük bir kriz meydana getiriyor. Uluslararası kurumlar tarafından hazırlanan raporlarda ise, İsrail'in 2006'dan bu yana abluka altında tuttuğu, yaklaşık 2 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi'nin "dünyanın en yoğun nüfusa sahip bölgesi" olduğu, fakirlik ve işsizlik nedeniyle bölge halkının yüzde 80'inin hayır kurumlarından aldığı yardımlarla geçimini sağladığı belirtiliyor.

iddef-gazze-2020-yardim


Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU