TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Filipinler’de ‘Temiz Su’ İçmenin Mutluluğu Yaşanıyor

Filipinler’de ‘Temiz Su’ İçmenin Mutluluğu Yaşanıyor
İDDEF tarafından hayırsever bağışçıların desteğiyle Filipinler’de hayata geçirilen su kuyusu projesiyle kardeşlerimiz suya kavuştu. Biosand filtre projesiyle ise kirli ve mikroplu sular içilebilir hale getirildi. Projelerden şu anda 11 bin kişi faydalanıyor.

102 milyonluk Güneydoğu Asya ülkesi Filipinler’in yüzde 6’lık kısmı Müslüman. Az sayıdaki Müslüman nüfusun en büyük sıkıntısı misyonerlik ve terörizm gibi tehditlerin yanı sıra temiz ve içilebilir suya ulaşmak. İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) tarafından Filipinler’deki Müslümanlar için İslami eğitim kapsamında adımlar atılırken, diğer yandan da kirli su içerek çeşitli hastalıklara yakalanan ve hatta hayatlarını kaybedenler için sürdürülebilir ve kalıcı projeler geliştiriliyor. Hayırsever bağışçılarımızın desteğiyle açılan su kuyularıyla suya kavuşuluyor, kiri ve mikroplu sular ise biosand filtre ile içilebilir hale getiriliyor.


iddef-biosand-filtre-filipinler

Yüzlerce eve temiz su girdi

Filipinler’in Zamboanga, Basilan, Sulu ve Tawi-Tawi şehirlerindeki kırsal bölgelerde yaşayan ihtiyaç sahibi Müslümanlar temiz ve içilebilir su gibi en temel insani ihtiyaçtan mahrum olarak yaşamını sürdürüyor. Temiz suya ulaşmayı hasretle bekleyen kardeşlerinin ihtiyacını karşılamak için harekete geçen İDDEF, bağışçılarının desteğiyle ilk etapta 60 adet biosand filtre dağıttı. Dağıtım belirli bir takvim doğrultusunda her evde olacak şekilde devam ediyor. Son olarak 22. su kuyusu açılarak hizmete alındı. Açılan su kuyularıyla su yalnızca yeryüzüne çıkarılmakla kalmadı otomatik su pompası sistemiyle evlere, mescitlere ve medreselere ulaştırıldı. 

iddef-biosand-filtre-filipinler-4


Biosand filtre sayesinde ise su kir ve mikroptan arındırılarak sağlıklı içme suyu haline getirildi. Eline bardağı alan her Müslüman Biosand filtreden süzdüğü suyu gönül rahatlığıyla içebiliyor. İhtiyaç sahipleri su kuyularından faydalandığı gibi, Biosand filtreler aracılığıyla kirli sularını da içilebilir hale getiriyor.

 

‘Çok teşekkürler kardeşim’

Filipinler’in Zamboanga, Patalon ve Labuan şehirlerinde Biosand Filtre kullanarak içme suyunu temiz hale getiren Müslümanların mutluluğu hepimizin ortak sevinci haline geliyor. Evimizde su içip ‘kardeşim de böyle tertemiz, berrak su içiyor’ diye içimizden geçirirken, Filipinler’den projeyle ilgili geri dönüşler oluyor. Biosand Filtre ile kirli suyun tatlı ve hijyenik hale geldiğini söyleyen Müslümanlar, “Bize biosandı ulaştırdığınız için çok mutluyuz. Su çok temiz, güzel ve lezzetli hale geliyor. Teşekkürler İDDEF. Çok teşekkürler kardeşlerim. Çünkü bu bizim için büyük bir ihtiyaç. Allah’a hamd olsun. Şükürler olsun” sözleriyle duygularını dile getiriyor.

iddef-biosand-filtre-filipinler-2

Hem sağlıklı su, hem eğitim hem de insani yardım

İDDEF İcra Kurulu Başkanı Mehmet Turan yaptığı açıklamada, “Filipinler’in başkenti Manila’da bulunan Mavi Camii büyük bir ilim merkezine dönüşüyor. İlerleyen günlerde tadilatı yapılan bölümünün Medrese olarak düzenlenmesiyle açılışını yapacağız ve eğitim başlayacak. 2018’in sonlarına kadar da Mavi Camii ibadet, eğitim ve kültür faaliyetlerini gerçekleştiriyor olacak. Filipinler’de hem sağlıklı su derdiyle dertleniyoruz, hem eğitim ihtiyacını karşılıyoruz, hem de insani yardım çalışmalarını daha etkili ve kalıcı olarak ortaya koyuyoruz” dedi.


iddef-biosand-filtre-filipinler-3

Biosand Filtre Nedir?

Biosand filtre yöntemi kirli suları bakteri ve virüslerden %99 oranında arındırarak içme suyu haline getiriyor. Kardeşlerimiz temiz ve sağlıklı suya kavuşmuş oluyor.

Siz de temiz suya kavuşturabilirsiniz

İDDEF olarak, amacımız temiz su ve hijyen sıkıntısına kalıcı çözümler sunarak insanların hayatını kolaylaştırmak. Siz de dünya üzerinde her yıl kirli sulara bağlı hastalıklardan dolayı 2 milyondan fazla insan öldüğünü unutmayarak, Afrika ve Asya’da kuyu, yağmur hasadı ve biosand filtre çözümleriyle binlerce insanı temiz suya ulaştırabilirsiniz.

 

Biosand Filtre Bağışı Yap

Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU