TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Eyüb El Ensari Mescid Projesi

Eyüb El Ensari Mescid Projesi

İDDEF, Batı Afrika ülkesi Burkina Faso’da hayırseverlerin desteğiyle hizmete açacağı Eyüb El Ensari Mescidiyle Müslümanların ibadetlerini rahat, ferah ve temiz bir ortamda yapmasını sağlayacağı gibi bölgeye yeni kalıcı eser kazandıracak. Siz de Eyüb El Ensari Mescidinin bir an önce tamamlanarak, Müslüman kardeşlerimize hizmet vermesi için gücünüzün yettiğince destek olabilirsiniz. 

iddef-burkina-faso-medrese-2020

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) Afrika’dan Asya’ya, Balkanlar’dan Ortadoğu’ya dünyanın dört bir yanına İslami eğitim ve insani eğitim çalışmalarıyla gönül bağları kurarken, kalıcı eser çalışmalarına ağırlık veriyor. Afrika kıtasındaki insanların en çok ihtiyaç duyduğu çalışmaları hayata geçiren İDDEF, Müslümanların ulaşamadığı eğitim ve eğitime tamamlayıcı destek olarak insani yardım faaliyetlerini sürdürüyor. Bu kapsamda Burkina Faso’da tebliğ ve temsil seferberliğini istikrarlı ve özveriyle devam ettiren İDDEF, bu kez Pella şehrinde bir mescit yapıyor. 200 m² büyüklüğünde olacak mescit Müslümanların ibadetlerini yerine getirebileceği bir eser olacağı gibi, İslam’ın en uygun şekilde öğrenebilmesi, mescide daha sık gelinmesiyle Müslüman kardeşliğinin pekişmesi, ibadetlerin ferah ve temiz bir ortamda gerçekleşmesi hedefleniyor.

iddef-burkina-faso-medrese-2020-3

Burkina Faso, Afrika kıtasının batı kısmında yer alan 62 farklı kabileden oluşan 18 milyon nüfuslu bir ülkedir. Ülkenin nüfus çoğunluğu yüzde 52 oranla Mosi kabilesinden oluşmaktadır. Ülkedeki Müslüman nüfusu yüzde 50’ye yakındır. Konum olarak Pella, Burkina Faso başkenti Vagadugu’ya 70 kilometre mesafede, 1500 nüfusa sahip bir kasabadır.

Medrese, Hoca Lojmanı ve Su Kuyusu Hizmet Veriyor

Karyenin bulunduğu bölgede Müslüman oranı yüzde 20’dir ancak bu kasabanın Müslüman oranı yaklaşık yüzde 65’tir. Bunun olmasındaki en büyük etken, azınlık sayılan İslami kökenli (Yarse) kabilesinin bu bölgede yer almasıdır. Bu sebeple, Pella karyesi Tebliğ faaliyetleri açısından çok uygun bir konumdur. Üç sınıflık bir medrese, iki adet hoca lojmanı ve bir su kuyusu projeleriyle İDDEF bu bölgede çalışmalar yapmış ve Müslüman kardeşlerimizin gelişmesine destek olmaktadır. 2017 yılında hizmete açılmış bu projeler, tüm etkinliğiyle faaliyet göstermektedir. 2019 öğrenim yılı itibari ile medresenin talebe sayısı 77’ye çıkmıştır ki bu sayı Müslümanların azınlık bulunduğu bir bölgede ulaşılması takdir edilen bu sonuçtur.

iddef-burkina-faso-medrese-2020-4

Diğer Eserler ve Mescid Projesi Külliye Meydana Getirecek

Var olan bu Medrese ve lojmanlar ile karyenin 9 km çapında bulunmayan mescid ihtiyacı giderek artmaktadır. Bu mescid projesi ile birlikte var olan yapılar bir Külliye olarak bütünleşecektir. Ayrıca, bu bölge yaşayan Müslüman kardeşlerimizin ibadet yeri ihtiyacı karşılanacak, özgüven ve eğitim seviyeleri artırılacak, genç nesle örnek bir eğitimle yön verecek bir müessesenin temelleri atılacaktır.

PROJENİN SÜRESİ: Projenin yapım süresi 6 aydır.

PROJENİN İÇERİĞİ: 200 m² Mescid, 2 Adet Tuvalet

PROJENİN MALİYETİ: 40.200 Euro