TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Burkina Faso’da Hedef: Eğitimle Birlikte Kalkınma

Burkina Faso’da Hedef: Eğitimle Birlikte Kalkınma
İDDEF, Burkina Faso’ya düzenlediği ziyarette ülke genelindeki bölge sorumlularıyla bir araya gelerek planlama ve istişare toplantısı düzenledi. Toplantıda özelikle ülkede hedeflenen eğitim ve nitelikli insan gücünün yetişmesinin yanı sıra örnek köy projesi ele alındı.

Afrika kıtasında verimli ve kaliteli bir eğitim sunmak için çalışmalarına hummalı bir şekilde devam eden İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), Burkina Faso-8 Karye projesiyle medrese, mescit, su kuyuları, hoca evleri ve perma kültür ziraat çalışmalarını hayata geçiriyor. Bu kapsamda Burkina Faso’ya sefer düzenleyen ve çalışmaları yerinde inceleyerek fikir alışverişinde bulunan İDDEF, Summasi karyesinde bölge sorumlularıyla buluşarak, başta eğitim ve kalkınma alanlarında olmak üzere gelecek döneme dair planlama ve istişare toplantısı gerçekleştirdi. 

iddef-burkina-faso-istisare-toplantisi (3)

Summasi’de Eğitimle Birlikte Çok Yönlü Çalışmalar Yapılıyor

İDDEF İcra Kurulu Başkanı Mehmet Turan Hocaefendi programda yaptığı konuşmada, “Batı Afrika ülkesi Burkina Faso’nun Başkenti Vagadugu’ya yaklaşık 3 saat uzaklıkta bulunan Summasi karyemizdeyiz. Burkina Faso’da özellikle karyelerde başlatmış olduğumuz eğitim seferberliğiyle ilgili ilk örnek karyemiz olan Summasi’de bölgesel olarak görev yapacak kardeşlerimizle birlikte Summasi’de toplantımızı yapıyoruz. Bu karyelerdeki hedefimiz; her bir karyede mescit, medrese, hoca evleri, su kuyuları ve aynı zamanda zirai çalışmalar başlatmak olacak. Dolayısıyla ağırlıklı olarak bugünkü temel konularımızdan bir tanesi de yakın gelecekte başlatacağımız örnek köy projemiz hususunda karye bölge sorumlularıyla istişare ediyoruz” dedi.

iddef-burkina-faso-istisare-toplantisi (2)

Örnek Köy İnsanların Selametine ve Başarısına Vesile Olacak

Hedef ve çalışmalara değinen Mehmet Turan Hocaefendi, “Kıymetli kardeşlerimiz bu ülkede ve ülkelerde çalışmanın tek bir amacı vardır. İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu olarak hep neyi düşünüyorsak 10 sene sonrasını hedefleyerek adım attık. Burada da örnek bir köy yapıp bu köyü başta ülkenin idarecilerine de sunmak suretiyle hazırlanan çalışmayı seferberlik haline getirip köylerdeki temizlik başta olmak üzere bununla birlikte gelen en önemli ihtiyaç olan eğitimi kalite olarak yükseltip ülkede nitelikli insanların yetişeceği ve çoğalacağı, böylelikle vatanını, milletini, devletini seven ve ümmet birliği içerisinde bulunan Mümin ve Müslüman bir topluluğun meydana getirilmesi hedeflenmektedir. Cenâb-ı Hakk’tan toplantımızın ve çalışmalarımızın hayırlara vesile olmasını niyaz ediyorum” ifadelerini kullandı.

iddef-burkina-faso-istisare-toplantisi (4)

İDDEF Burkina Faso Temsilcisi Ali Ghaname ise yaptığı konuşmada, “Allah’ın izniyle Ocak 2021 yılında başlatmayı planladığımız medreselerle işbirliği programını icra etmek için medreselerde görev alacak olan hocalarımızla yüz yüze görüşme gerçekleştiriyoruz. Öncesinde video yöntemiyle İstanbul’daki İDDEF genel merkezimizle görüşmeler yapmıştık. Ülkemizde ve karyelerde yapılacak eğitim başta olmak üzere diğer tüm insani yardım çalışmaları ve zirai faaliyetlerin hayırlı olmasını niyaz ediyorum” dedi.  

Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU