TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Bulbul Külliye Projesi

Bulbul Külliye Projesi

İDDEF, Doğu Afrika ülkesi Kenya’da hayırseverlerin desteğiyle kazandıracağı külliye projesi ve içerisinde bulunacak olan mescit, medrese, imam ve müezzin odaları, sosyal oyun alanı ve peyzaj çalışmalarıyla adeta eğitim yerleşkesi kuruyor. Siz de ilk kazmanın vurulduğu ve hummalı bir çalışmanın olduğu projenin temelinde, duvarında, çatısında veya bahçesindeki bir ağacında izinizin olmasını sağlayarak geleceğe eser bırakmak isterseniz, külliye projesine destek verebilir, Müslüman kardeşlerimizin yarınına umut olabilirsiniz. 

 

Ülkenin İç Kesimlerinde Eğitime İhtiyaç Var

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) dünyanın her noktasına sahih İslam eğitimini ulaştırmak niyetiyle çıktığı yolda bir bir eser vermeye ve hizmet üretmeye istikrarlı şekilde devam ediyor. Bu kapsamda Kenya’da da İslami eğitim ve insani yardım çalışmaları yapan İDDEF, ülkenin en ücra köşelerine dahi eğitim hizmetini ulaştırıyor. Ülkedeki Müslüman nüfusun yoğun olarak kıyı kesimlerde yaşaması medrese, mescit ve diğer eserlerin burada kurulmasını beraberinde getirdiği gibi, başkent Nairobi ve bölgesinde yaşayan Müslümanlar ise hem azınlık durumda hem de eğitim ve ibadet mekânlarından mahrum durumdadır.

kenya-bulbul-iddef-kulliye-projesi-3

Müslümanların Birlik ve Beraberliğine Vesile Olacak

Bu vesileyle harekete geçen İDDEF, ülkenin iç kesimlerindeki Müslümanlara dokunmanın, Müslüman kardeşlerimizin yanında olarak İslam kardeşliği vazifesini yerine getirmenin elzemliğiyle başkent Nairobi’nin Kajiado ilçesinin Bulbul kasabasında külliye inşaatına başladı. İnşa edilecek külliyedeki medresede Ehlisünnet düsturuyla geleneksel İslami eğitim anlayışını uygulayarak birçok talebenin öğrenim görmesini ve ülkelerinde bulunan diğer Müslümanlara da faydalı olmaları ümit edilirken, aynı zamanda külliye içerisinde inşa edilecek mescitle bölge Müslümanların birlik ve beraberliğinin artacağı ve bu birliktelikle dinlerine daha sağlam sarılmaları hedefleniyor.

kenya-bulbul-iddef-kulliye-projesi-4

Gençler İlme, Müslümanlar İbadet Alanına Kavuşacak

Hayırseverlerin bağışlarıyla inşa edilen mescit ve medreseler ülkelerinde azınlık durumunda bulunan Kenya Müslümanlarının problemlerinin çözümünde bir mihenk taşı vazifesi görürken, 25 bin kişinin yaşadığı ve bir caminin bulunduğu Bulbul bölgesindeki Müslümanlara da ferahlık getirecek. Müslümanların namazlarını birlikte kılabilecekleri tek caminin yeterli gelmemeye başlaması ve bölgede İslami eğitim alınabilecek herhangi bir kurumun bulunmaması bölge Müslümanlarının büyük bir problemiyken, inşa edilecek külliye ibadetlerin temiz ve rahat bir şekilde yapılmasını sağlayacağı gibi yeni nesli sahih İslam eğitiminden mahrum bırakmayacak. Bölgede yaşayan çocukların ve gençlerin temel dini bilgilerini öğrenebilecekleri eğitim için elverişli bir mekân temin edilecek. 297 metrekarelik sahip erkek ibadet mahalli ve avlusu, kadınlar bölümü ve avlusu, 93 metrekare büyüklüğünde 2 sınıflı medrese, imam ve müezzin odaları, mutfak, sosyal olun alanı ve peyzaj çalışmasıyla adeta eğitim üssü olacak olan külliye, bölge Müslümanlarının gözbebeği durumuna gelecek.


Siz de kardeşlerimizin büyük bir ihtiyacına cevap verecek kalıcı esere gücünüzün yettiğince destek olabilir, Müslümanların bir araya geleceği, yarınların hayat bulacağı ve kardeşliğin pekişeceği eserin yükselmesine omuz verebilirsiniz. 

kenya-bulbul-iddef-kulliye-projesi

PROJENİN SÜRESİ: Projenin yapım süresi 9 aydır.

PROJENİN MALİYETİ: 82.500 Dolar

kenya-bulbul-iddef-kulliye-projesi-2