TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Bir Medeniyet Meselesi Değil, Bu Bir İnsanlık Meselesi!

Bir Medeniyet Meselesi Değil, Bu Bir İnsanlık Meselesi!
7 Ekim’den bu yana İşgalci İsrail’in aralıksız bombaladığı Gazze’deki insanlık dramı ve dünyanın sessizliği vicdanları yaralamaya devam ederken, meselenin bir kez daha insanlık olduğunun altı çizildi.

Katil İsrail’in 7 Ekim 2023 tarihten bu yana savaş uçaklarıyla okul, hastane, sivil yerleşim yerleri dinlemeden bomba yağdırdığı Gazze’de çoğu çocuk ve kadın olmak üzere ölü sayısı 13 bine yükselirken, 30 bin aşkın yaralı bulunuyor. İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), ilk günden bu yana acil insani yardım çalışmalarını aralıksız sürdürürken, İDDEF TV ekranlarında ise bölgenin tarihi, Gazze’deki soykırım, İDDEF’in ne gibi çalışmalar yaptığı ve son gelişmeler aktarılıyor.
   

“Tarih Boyunca Bizim Gözbebeğimizdir”

İDDEF TV’de yayınlanan Ümmetin Renkleri programının Gazze Özel bölümüne Sinan Aktaş Hocaefendi’nin sunumuyla Ebubekir Bakılan Hocaefendi konuk oldu. Müslümanlar için Kudüs’ün ve Gazze’nin önemini anlatan Bakılan Hocaefendi, “Peygamber Efendimiz (s.a.v) Mescid-i Aksa’ya çok önem vermiştir. Mescid-i Haram, Mescid-i Nebevi ve Mescid-i Aksa bir kafirin girmemesi gereken önemli noktalardandır. Tarih boyunca bizim gözbebeğimiz olan bölgede barışı sağlayan yegane toplum ve millet olmanın ayrıcalığıyla Filistin bölgesi bizim için çok ehemmiyete sahiptir” dedi.

Ebubekir Bakılan Hocaefendi, programda dikkat çeken şu önemli açıklamalarda bulundu:

Siyonizm ve Vadedilmiş Topraklar Nedir?

“Bu topluluk tarih boyunca farklı isimlerle anılmıştır. Hz. İbrahim’e dayandırılan mezhepleri itibariyle İsmail (a.s.) ve İshak’tır. (a.s.) İshak (a.s.) oğlu Yakup (a.s.) geceleri yürüyüş yapması vesilesiyle kendisine İsrail lakabı veriliyor. 12 oğlunun oluşturduğu kabile ve topluluğa Beni İsrail deniliyor. Daha sonra Musa (a.s.) kendilerine Peygamber olarak gönderilmesiyle Mısır’dan kurtarılmıştır. Allah (c.c.) kurtarıldıktan sonra bir ihsan olarak emin halde yaşayabilecekleri, huzur bulabilecekleri ve düzgün ibadet edebilecekleri bir şehir vadediyor. Musa (a.s.) uymaları hasebiyle kendilerine Musevilik adı veriliyor. Vadedilen topraklar için de savaşa girmiyorlar. İsyana ve köleliğe çok yatkın bir millettir. Bu hadise sonrası Musa’ya (a.s.) gelen vahiyde Allah (c.c) o toprakları haram kılmıştır.”

iddef-tv-gazze-özel-program (3)

Siyonizmin Hedeflediği Amaç Nedir?

“Hz. Musa’dan (a.s.) sonra Hz. Yuşa (a.s.) Peygamberlik etti. İstekleriyle beraber Allah (c.c.) kral olarak Talut’u seçti ama ona da karşı çıktılar. Sonrasında Kudüs’e hareket ettiler ve içlerinde kıymetli bir genç vardı ve adı Davut (a.s.) idi. Yahudiler Davut (a.s.) Peygamber olduğunu kabul etmezler. Kudüs üç büyük dağın üzerine kurulmuştur. Davut (a.s.) yerleştiği dağa ise Siyon dağı deniyor. Fransız İhtilali’nden sonra ortaya çıkan milliyetçilik düşüncesiyle beraber Siyonizm akımı da bu süreçten sonra filizlenmiş oldu. Gazeteci ve photoshop uzmanı Theodor Herzl zihniyet olarak insanları bir araya toplamak için, hiç görüşmediği kişilerle sahte fotoğrafları birleştirip kullanarak destek aldığı yalanını atıp, algıyla Yahudileri kandırmıştır. Üstün ırk olduklarını dünyaya göstermek asıl amaçlarıdır. 1948’de de sözde İsrail devleti kurulmuş oluyor.”

Filistin Direnişinin Kırılma Noktası Nedir?

“İngilizler orayı işgal edip Osmanlılar çekildikten sonra atadıkları Valiler sayesinde bölgedeki Filistinlileri Muhammediler olarak niteliyor. Hiçbir zaman Filistin ibaresi geçmiyor. Zamanla gelişen olaylarla birlikte İslami şuur ile haksızlıklara karşı ayaklanmalar başladı. Biz oradan çekilene kadar din kardeşlerimiz bizim vatandaşımızdı. Çocukları bizim askerimizdi ve çekilirken 60 bin asker şehit verdik. Nekbe katliamından sonra ise Filistinliler evlerinden edildi.”

Toprak Sattılar Algısı Doğru mu?

“Büyük bir yalan atıp yeteri kadar tekrar ederseniz insanlar inanır diye bir şey vardır. Osmanlı yönetiminde iken İngiliz, Alman, Fransız toprak alırken kim olduğu hangi dine mensup olduğu sorulmuyor. Bugün ülkemizde olduğu gibi bir vatandaşımız yabancı birine mülkünü, gayrimenkulünü satabiliyor. Bu tür durumlar yaşanmıştır ve yaşanmamasının imkanı yoktur. Payitaht arsa satışlarının artmaması ve satışların engellenmesi için ciddi davranmıştır. Onların sattığı arsalardan mı bu kadar Yahudi arttı? Yoksa İngiliz mandası sonrasında devlet arazilerinin peşkeş çekmeleri, Yahudilere bedava dağıtmalarından sonra mı oldu? Hiçbir Müslüman Yahudiye destek olmak için toprak satmaz. Bu topraklardan tarihten bu güne şuurlu bir millet vardır.”

iddef-tv-gazze-özel-program (2)

Bir Medeniyet Meselesi Değil, Bu Bir İnsanlık Meselesi

“Şu anda Gazze’de büyük bir soykırım yaşanıyor. O manzaraları gördükten sonra insan kendi evladını sevemiyor. Dünya nasıl sessiz kalıyor gerçekten çok ilginç. Oradakiler insan değil mi? El kadar bebekler katlediliyor, büyük bir zulüm var. Mesele sadece medeniyet meselesi değil, mesele insanlık meselesidir. Nasıl insanlıktan çıkmış bir hükümet karşımızda hepimiz görüyoruz. Aynı zihniyet tarihte de bugün de devam ediyor.”

Gazze Bağış yap

iddef-tv-gazze-özel-program (1)


Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU