TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Bir Damla Su Uzak Diyarlarda Bin Umut Oluyor

Bir Damla Su Uzak Diyarlarda Bin Umut Oluyor
Afrika ve Asya’daki susuzluk ve kirli su problemlerini çözüme kavuşturmak adına 2009 yılından bu yana çalışmalar yapan İDDEF, hayırseverlerin desteğiyle başta su kuyuları açıp, çeşitli su çözümleri geliştirerek milyonlarca insanı temiz suya kavuşturuyor. Siz de İDDEF’le su kuyusu açabilir ya da istediğiniz miktarda destekte bulunarak, insanlığa umut olabilirsiniz.

Eğitim ve insani yardım çalışmaları kapsamında ‘Muhabbetle insanlığa hizmete’ sloganıyla 2009 yılından bu yana güven, istikrar ve şeffaflık içinde hizmetlerini yerine getiren İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), bugün dünyanın 55 ülkesi 309 bölgesinde faaliyet gösterirken, özellikle Afrika ve Güney Asya bölgelerinde insanlığın yegane yaşam kaynağı temiz suyu insanlık ile buluşturmak için mücadele veriyor.

Su Kuyusu Bağış Yap

Bugüne kadar bağışçılarının desteğiyle Afrika ve Asya bölgesinde 4615 su kuyusu açarak 2,5 milyondan fazla insanın temiz suya kavuşmasını sağlayan İDDEF, mazlum ve mağdur coğrafyaların suya olan hasretini dindirmeye vesile oluyor. Bugün çoğu Müslüman dünyada 850 milyon insan içme suyu bulamazken, 2 milyar insan ise temiz suya ulaşamıyor. İDDEF bu kapsamda insanlığı sağlıklı suya kavuşturabilmek için yoğun ve istikrarlı çalışmasını sürdürüyor.

iddef-su-kuyusu2023

En Çok Etkilenenler Kadın, Çocuk ve Mülteciler Oluyor

Dünyanın farklı bölgelerinde milyonlarca insan maddi ve manevi imkansızlıklar nedeniyle ev, işyeri ve okullarda temiz ve güvenli suya erişemezken, özellikle kadın, çocuk ve mülteciler gibi dezavantajlı gruplar temiz suya erişimde daha da zorluk çekiyor. Günümüzde su krizinin en yoğun şekilde hissedildiği Afrika ve Asya kıtasında su çalışmalarında bulunan İDDEF, hayırseverlerin verdiği destekle özellikle kırsal bölgelerde açtığı su kuyusu ve hayata geçirdiği diğer su çözümleri ile krizin etki alanını daraltmaya çalışıyor.
   

Su Kuyuları Hayatın Her Alanına Dokunuyor

Su kuyularını büyük bir planlama dahilinde açan İDDEF, yerleşim yerlerinin içme ve kullanma suyunu sağlarken, aynı zamanda su kuyularının yanına inşa ettiği mescit ve medrese gibi hizmetlerle hem talebelerin tüm ihtiyaçlarını karşılamış oluyor hem de Müslümanların rahat bir şekilde abdest alarak ibadetlerini yerine getirmelerini sağlıyor. Kırsalda açılan su kuyuları köylülerin hayatlarına dokunurken, Müslümanlar arasında sevince dönüşüyor.


Su Krizi En Alt Seviyeye İndirilmeye Çalışılıyor

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) verilerine göre, dünyada bugün 2.5 milyar kişinin evinde temiz su bulunmazken, susuzluk ve kirli sulardan dolayı ortaya çıkan ishal hastalığı nedeniyle her gün 1000’e yakın 5 yaşın altındaki çocuk yaşamını yitiriyor. Afrika’da hem maddi koşullardan hem de coğrafi koşullardan dolayı insanların yeraltı sularına ulaşmaları zorlaşıyor. Tropikal iklim kuşağındaki Afrika’da 6 ay yağışlı 6 ay kurak geçiyor ancak suyu yönetme konusunda sorunlar var. Dünya nüfusunun büyük bölümünün yaşadığı Asya’da ise fiziksel anlamda su kıtlığı yokken kirli su problemi mevcut. Güney Asya bölgesinde nüfus ve altyapı eksikliğinden dolayı kirlenen sular ölümlere neden oluyor. İDDEF su kuyusu ve diğer su çözümleriyle her iki kıtada da çalışmalar yaparken, ciddi bir krizi dindiriyor ve insanların sağlıklarını ve hayatlarını doğrudan etkileyen olumsuz etkeni minimize ediyor.
   

İyiliğe Dokun, Suya Hasret Kardeşlerimiz Suya Dokunsun

Siz de suya hasret gönüllere ferahlık olmak, sadaka-ı cariye hükmündeki kalıcı eserle insanlığı temiz suya kavuşturmak isterseniz, bağış sayfasından online, ilgili hesap numaralarına EFT/Fast/havale yoluyla, Türkiye’nin çeşitli il ve ilçelerindeki temsilciliklerimizi ziyaret ederek ya da 0212 621 00 65 numaralı telefondan detaylı bilgi alarak bağış yapabilirsiniz. Ayrıca SU KUYUSU yazıp 7230'a sms atarak 10 TL bağışta bulunabilirsiniz.

iddef-su-kuyulari-2023
Güney Asya ülkesi Bangladeş’te bölge mescidinin bahçesine inşa ettiğimiz kuyumuz dualar eşliğinde açılırken, Müslüman kardeşlerimizin sevinçlerine ortak olduk.

iddef-afrika-su-kuyulari-yeni-2023
Suya ulaşmanın zor olmadığı bir Afrika için çalışıyoruz.
Bir su kuyusu, çorak toprakları yeşerttiği gibi kardeşlerimizin de mutluluklarına vesile oluyor.

iddef-gana-su-kuyusu-2023
Su, yaşamın temel kaynağıdır. Gana'da açtığımız yeni su kuyusu ile daha fazla insanın temiz suya erişimi mümkün olacak.

İDDEF-tanzanya-su-kuyusu-2023Tanzanya’da bir su kuyusu daha dualar ve mutlulukla hizmete girdi. Kibaha kentinde açılan kuyudan günlük 1500 kişi faydalanıyor.

İDDEF-tanzanya-su-kuyusu-2023-2

iddef-su-kuyusu2023-yeni

Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU