TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Biosand Filtre

Biosand Filtre

İDDEF olarak, hayırseverlerin desteğiyle Güney Asya ülkelerinde hayata geçirdiğimiz Biosand Filtre ile kardeşlerimizin temiz su içmelerini sağlıyoruz. Güney Asya bölgelerinde temiz su ihtiyacını karşılamak için Biosand Filtre temini. İDDEF olarak su kuyuları açtığımız Güney Asya’da daha etkili temiz su sağlama kaynağı olan Biosand Filtre tekniğini uygulamayı hedefliyoruz.

Nasıl Uyguluyoruz?

Projeyi öncelikli olarak uzun zamandır birlikte çalıştığımız Filipinler’deki organizasyonumuzla birlikte yürütmeye başladık. Hem ihtiyaç olması hem de bölgenin yerlilerinden oluşan organizasyonumuzun olması bu bölgenin seçiminde önemli rol oynadı. Bağışçılarımızdan topladığımız yardımlarla Filipinler’de Biosand Filtre imal eden bir şirketten üniteleri hazır alarak yine şirket tarafından eğitilmiş organizasyon elemanlarımızla ihtiyaç duyulan bölgelerde hem dağıtım yapıyor hem de eğitim veriyoruz. Projenin bundan sonraki aşamalarında yine yerellerden oluşan organizasyonlarımızla Filipinler, Hindistan ve Kamboçya’da yürütmeyi planlıyoruz.

Neden Biosand Filtre?

Kurulduğumuz günden bu yana İDDEF olarak insanların ahiretini düşünerek faaliyetlerimize devam ediyoruz. Bu anlamda en büyük önceliğimiz İslami Eğitim. Ancak faaliyetlerde bulunduğumuz ülkelerde insanların İslami eğitime zaman ayırabilmeleri için temel ihtiyaçlarını karşılamaları gerekiyor. Bu yüzden bu ülkelerde özellikle sürdürülebilir olmasına dikkat ederek temel ihtiyaçların karşılanmasına yardımcı olmaya çalışıyoruz. Su kuyusu bunlardan birisi. Ancak su kuyusu her zaman en etkili çözüm olamayabiliyor. Özellikle yağış mevsimlerinin bulunduğu bölgeler su açısından zengin oluyorlar. Bununla beraber maddi yetersizlikler sebebiyle temiz su sıkıntısı yaşanıyor. Özellikle etkin su arıtma yöntemlerine ve düzgün kanalizasyon sistemlerine sahip olmamaları sebebiyle var olan su kaynakları kirlilikten dolayı kullanılamıyor. İDDEF olarak en etkin ve sürdürülebilir yöntemlere verdiğimiz öncelik sebebiyle uygun bölgelerde kirli suları içme suyu kalitesine yükseltebilen Biosand filtre tekniğini kullanmayı hedefliyoruz