TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Arnavutluk'ta Sünnet Geleneği Canlanıyor

Arnavutluk'ta Sünnet Geleneği Canlanıyor
İDDEF, Arnavutluk’ta başlattığı sünnet merasimlerinin ikincisini gerçekleştirdi. Ülkede unutulma aşamasına gelen sünnet geleneğinin yeniden canlanması Müslümanları mutlu etti.


Temel hedefi eğitim ve insani yardım çalışmalarıyla birlikte Ehli-i Sünnet ışığında insanlığa hizmet sunmak olan İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), dünyanın dört bir yanında sürdürdüğü faaliyetlerini Balkanlar’da da istikrarlı bir şekilde ilerletiyor. İDDEF, bu kapsamda Balkan ülkesi Arnavutluk’ta başlatmış olduğu kıymetli bir projeyi sürdürebilirlik ilkesiyle devam ettiriyor. Bu yıl ikincisi düzenlenen Elbasan şehirlerindeki sünnet merasiminde çocuklar İDDEF’in organizasyonuyla sünnet olurken, programa Yeryüzü Doktorları Derneği de sağlık ekibiyle destek verdi.

iddef-sunnet-arnavutluk-2022

Türkiye’den İsmailağa Camiasının önde gelen isimlerinden Mahmut Şevket Ustaosmanoğlu, Ahmet Ustaosmanoğlu ve Nedim Payalan, İsmailağa Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Seyfettin İnanç ile İDDEF İcra Kurulu Üyesi Muhammed Taşören Hocaefendiler katılım sağladı. Sünnetin ülkede yeniden ihyası için çalışmalarını sürdüren İDDEF’in organizasyonuyla programa katılan Hocafendiler çocukların heyecan ve mutluluğuna ortak olarak, operasyon geçiren çocuklara destek verdi. Sünnet olan çocukların aileleri ise organizasyondan duydukları memnuniyeti dile getirip emeği geçen herkese teşekkür ederek Türkiye’ye selamlarını iletti.

iddef-sunnet-arnavutluk-2022 (7)

Sünnet organizasyonu ile ilgili duygularını dile getiren Nedim Payalan Hocafendi, “Bu sünnet öyle bir şiar-ı İslam’dır ki bir insan yabancı bir yerde vefat etse ister muharebede ister başka yerde o kişinin İslamlığı ancak bununla tespit edilir. Başka bir şekilde tespit edilmesi mümkün değildir. O halde bu sünnet ne muazzam bir şeydir” ifadelerini kullandı.

iddef-sunnet-arnavutluk-2022 (1)

Sünnet operasyonlarını sağlık koşulları uygun, organizasyon için hazırlanmış steril ortamlarda gerçekleştiren doktorlar, “Gönüllü doktorlarımızla birlikte İDDEF’in programında Arnavutluk’un Elbasan şehrinde çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Ekibimizde Aile Hekimi, Üroloji Uzmanı ve Pediatri Çocuk Hastalıkları Cerrahımız görev aldı” dedi.

iddef-sunnet-arnavutluk-2022 (6)

İDDEF’ten yapılan açıklamada ise, “Gönül coğrafyamızın kadim parçası Arnavutluk’taki sünnet programımızın bu yıl ikincisini gerçekleştirdik. İsmailağa camiamızın kıymetli hocaefendileri ve İDDEF İcra Kurulu'nun katıldığı Arnavutluk'ta ikincisi düzenlenen Sünnet Organizasyonunda unutulan bir İslam şiârını hatırlatmanın şükrünü ve mutluluğunu hissettik. İnşallah Türkiye ile derin tarihi ve kültürel bağları olan Arnavutluk’ta unutulan bir İslam şiarı olan sünneti ihya ederek geleneksel hale getirmeye çalışıyoruz. Destek veren tüm hayırseverlerimize, hocalarımıza ve Yeryüzü Doktorları’na teşekkür ederiz” denildi.
   

iddef-sunnet-arnavutluk-2022 (3)

iddef-sunnet-arnavutluk-2022 (4)


Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU