TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Afrikalı asırlık çınar herkesi duygulandırdı

Afrikalı asırlık çınar herkesi duygulandırdı
İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) tarafından Burkina Faso'da yaptırılan 8 medreseden birine ev sahipliği yapan Nango’da herkesi duygulandıran anlar yaşandı.

Batı Afrika’nın en fakir ülkelerinden olan Burkina Faso’da, başkente uzak 8 ayrı köyde 8 medrese, 5 mescit, görevli hocaların ikamet edecekleri 6 ev ve su kuyuları inşa edilirken, hizmete alınan projeler için 5 ayrı noktada toplu açılış töreni düzenlendi.

Burkina Fasolu Müslümanlardan hizmetlere teşekkür

Türkiye’den katılan 30 kişilik heyeti heyecan içinde karşılayan Burkina Fasolu Müslümanlar, bölgenin yerel yöneticileriyle birlikte açılış törenlerine yoğun ilgi gösterdi. Afrikalı Müslüman kardeşleriyle kucaklaşan hayırseverler, sıcak ve samimi ortamda sohbet etti, kardeşlerinin dertlerini dinledi, büyüklerin ise hayır dualarını aldı. Özellikle Türkiye’den gelecek desteğe büyük ihtiyaç duyan Burkina Fasolu Müslümanlar hizmetlere teşekkür etti.

burkina-faso-iddef-asirlik-cinar

Duygu dolu anlar yaşandı

Medresenin açıldığı karyelerden Nango’da verilen emeklerin, Allah rızasıyla yapılan kararlı ve özverili çalışmaların nasıl meyve verdiğine herkes şahit oldu. Köyün en yaşlı simalarından olan 113 yaşındaki Burkina Fasolu İsmail Porgo, İDDEF’in İslami eğitim çerçevesinde hayata geçirdiği medresesine ilişkin söylediği sözler duygu dolu anlar yaşattı.

113 yaşındaki dededen övgü dolu sözler

Afrikalı yaşlı çınar İsmail Porgo, “Bizler sizin açmış olduğunuz medreselere iki fidan gönderdik. Siz ise İslam'ın nuruyla suladınız ve dev ağaç olarak bize geri getirdiniz” dedi. Bu sözler kendisini ziyaret eden herkesi derinden etkilerken bazı hayırseverler gözyaşlarını tutamadı.

burkina-faso-iddef-asirlik-cinar-2

İslam’a adanan ömür

Bölgedeki Ticani Tarikatı’nın şeyhi Ebubekir Evvel’in talebelerinden olan İsmail Porgo, hoca olarak yetişmesiyle birlikte, 1945’li yıllardan sonra Nango'da İslami eğitim ve tebliğ çalışmalarına başladı. İlk yıllardaki Müslüman sayısı 20’yi geçmezken şimdi 10 bin kişilik bölge nüfusunun neredeyse tamamı Müslüman. Yaklaşık 70 yıllık hizmetin ve fedakârlığın meyveleri yüzlerce hocayla alınmış ve bugün ilim halkaları hala büyüyor.

burkina-faso-iddef-asirlik-cinar-3

Medreselerde talebeler ilim tahsil ediyor

Açılışlar, İsmailağa Vakfı'ndan Seyfettin İnanç ve Nedim Payalan Hocaefendi, İDDEF İcra Kurulu Başkanı Mehmet Turan Hocaefendi ve yönetim kurulu üyeleri, İlkseç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ulvi Uzunlar Hocaefendi, Hayder Yönetim Kurulu üyeleri ve hayırseverlerin katılımlarıyla gerçekleştirildi. Nisan ayında hizmete alınan medreselerde İslami eğitim çalışmaları sürüyor.

burkina-faso-iddef-asirlik-cinar-4

Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU