TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Afrika'da Hayri Gibi Milyonlarca Çocuk Zorlu Su Yolunda!

Afrika'da Hayri Gibi Milyonlarca Çocuk Zorlu Su Yolunda!
Afrika ve Asya kıtasında su kuyuları açarak milyonlarca insanın temiz suya ulaşmasına vesile olan İDDEF, Etiyopya’da yaşayan Hayri’nin uzun ve zorlu su yolculuğuna tanıklık etti.

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), hayırseverlerin bağışlarıyla Afrika ve Güney Asya’da su kuyusu ve diğer su çözümleriyle insanları temiz suya kavuşturmaya devam ediyor. Bu kapsamda milyonlarca insana hayat veren su projesini bizzat ülkelere gidip, titizlikle araştırıp, yerinde inceleyerek çalışmalar gerçekleştiren İDDEF, Doğu Afrika ülkesi Etiyopya’da suya ulaşmanın zorluğuna şahit olarak, Hayri’nin hayatına tanıklık etti. İDDEF ekipleri, Hayri ile birlikte adım adım saatlerce suyun izinde ilerledi. 

iddef-hayri-etiyopya-su-yolculuk-temiz-su

İşte suya giden yolda her gün gerçekleşen Hayri’nin Hikayesi;
    

Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'ya 250 km uzaklıktaki Toro'da yaşayan ve sabah saatlerinde su yolculuğuna başlayan Hayri, eşeğine yüklediği su bidonlarını doldurabilmek için saatlerce yol yürümek zorunda kalıyor. Elbette ki suyunu su kuyusundan alma nimetine sahip olan Hayri, su birikintilerinden kirli su tüketmediği için kendini şanslı hissediyor. Öyle ki dünya üzerindeki susuzluk Afrika için vahim bir tablo oluşturuyor. Tatlı suya erişimin kolay olmadığı topraklarda temiz suya ulaşmaksa imkansızlaşıyor. Su bulmak veya su taşımak zorunda kalan çocuklar eğitimlerine zaman ayıramıyor.

iddef-hayri-etiyopya-su-yolculuk-temiz-su2

Susuzluk ve Suya Bağlı hastalıklar 2 Milyon Kişiyi Hayattan Koparıyor

Afrika’da suya bağlı nedenlerle her gün 1000, bir yılda ise yaklaşık 350 bin çocuk ishal, kolera, dizanteri, tifo ve çocuk felci gibi hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor. Alt yapı sorunu, kuraklığa bağlı kıtlık, susuzluk ve kirli suların tüketilmesi nedeniyle yılda hayatını kaybeden insan sayısı ise 2 milyonu buluyor. Maddi imkansızlıklar nedeniyle su kuyusu açamayan insanlar ya kilometrelerce uzaklıktaki su kuyusundan ya da çamurlu su birikintilerden su temin etmek zorunda kalıyor. Bu da ya su için adımlanan uzun bir yol demek ya da kirli suları tüketmek zorunda kalarak ölümcül hastalıklara yakalanmak demek. Suyu aramakla geçen ömürde en çok zorlanan ise kadınlar ve çocuklar oluyor. Müslüman kadın, kızlar ve çocuklar suyu bulmak, taşımak ve arıtmak için her gün ortalama 6 saat yürümek zorunda kalıyor.


Siz de Afrika ve Güney Asya'da susuzluk ve kirli su problemleriyle mücadele ederek hayatta kalmaya çalışan kardeşleriniz için su kuyusu açabilir, bir kuyu fonuna dahil olup gücünüzün yettiğince bağışta bulunabilirsiniz. Su kuyusu açmak için 0212 621 00 65 numaralı telefondan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Su Kuyusu Bağış Yap

Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU