TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Afrika’da Bir Su Kuyusuyla Hayat Canlanıyor

Afrika’da Bir Su Kuyusuyla Hayat Canlanıyor
İDDEF, temiz suya ulaşmakta zorluk çeken mazlum coğrafyalarda hayırseverlerin bağışlarıyla açtığı su kuyuları ve diğer su çözümleriyle hem insanlığa umut oluyor hem de hayvanların sudan istifade etmesini sağlıyor.

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), Afrika ve Asya’daki susuzluk ve kirli su problemini çözmek için bağışçılarının desteğiyle açtığı su kuyularına her geçen gün yenisini ekleyerek insanlığı suya kavuşturmaya devam ediyor. Bu kapsamda bu güne kadar 3397 su kuyusu açan İDDEF, 1,5 milyondan fazla insanın temiz suya kavuşmasını sağlarken aynı zamanda hayvanlara da hayat oluyor.

Afrika’nın kırsal bölgelerinde birçok insan tarım ve hayvancılıkla hayatını idame ettirmeye çalışırken, özellikle kurak bölgelerde su bulmakta zorlanan hayvanlar zaman zaman telef oluyor. İDDEF’in açtığı su kuyuları ise sadece insanlara umut olmakla kalmıyor; hayvanlara can oluyor, zirai kalkınmanın kapılarını aralıyor. Bir kuyuyla adeta Afrika topraklarında hayat canlanıyor.

İDDEF, hizmet ulaştırdığı her ülkede yerinde tespit ve denetimlerde bulunurken, eğitim ve insani yardım çalışmalarının takibini de bizzat bölgeye giderek inceliyor. Bu çerçevede Burkina Faso’ya sefer gerçekleştiren İDDEF İcra Kurulu Başkanı Mehmet Turan Hocaefendi, bir su kuyusu incelemesinde büyükbaş hayvanların da su kuyusundan su içtiğine bizzat şahit olarak açıklamalarda bulundu.


Bir su kuyusunun birçok alanda fayda sağladığını belirten Mehmet Turan Hocaefendi, “Mescit, medrese ve devam eden inşaatlarımızı yerinde takip etmek ve senelik rutin kontrollerimizi sağlamak için Burkina Faso’dayız. Şuan bulunduğumuz Pelle bölgesinde 2018 yılında açılan su kuyusunun yanındayız. Günün her saati ve anı karye halkı bu su kuyusundan ihtiyacını gördüğü gibi, hayvanların da istifade edeceği yalaklar oluşturularak oralardan sadece insanlar değil hayvanlar da su ihtiyacını karşılamış oluyor. Buradan bu depolama sistemiyle birlikte medrese ve mescitlerimize hat çekerek suyu ulaştırıyoruz. Ayrıca yine bu suyla örnek olarak bir kaç hektarlık ayrılan alanda ise zirai çalışmalar yapılacak. Müslüman kardeşlerimiz başta olmak üzere tüm mağdur ve muhtaç insanlara gerek ülkemizden gerek ülke dışından İDDEF vasıtasıyla el uzatan hayırsever kardeşlerimize Pelle’den selam ediyor ve ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Ne mutlu bu kervanın içinde olanlara, ne mutlu bu hizmet kervanına gönül verenlere ve ne mutlu gece gündüz gönlü kalbi bu mağdur insanlarla olanlara” ifadelerini kullandı.

SU KUYUSU yazıp 7230'a SMS göndererek 20 TL bağışlayabilirsiniz.

su-iddef-hayvan

İDDEF’in açtığı su kuyuları insanları ferahlattığı gibi Allah’ın sessiz kullarına da can oluyor.

 


Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU