TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Afrika'da Bir Kurban Bayramı Nasıl Geçer?

Afrika'da Bir Kurban Bayramı Nasıl Geçer?
İDDEF, 14 yıldır olduğu gibi bu yılda 2023 vekalet yoluyla vacip kurban organizasyonunu Afrika, Asya, Balkanlar ve Ortadoğu’da gerçekleştirecek. Peki, bir kurban bayramı Afrika’da nasıl geçiyor? İşte tüm detaylar yazımızda…

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), hayırseverlerin kurban emanetlerini bizzat ekiplerince omuzlayarak dünyanın farklı yoksul ülkelerinde yine görevlileri ve o ülkenin vatandaşı olan yerel hocalarıyla birlikte kesiyor, eşit şekilde pay ediyor ve gerçek ihtiyaç sahiplerine teslim ediyor. İDDEF, 14'üncü yılında da yine yollara düşüyor. Zorlu coğrafyalara, ülkelerin yolu dahi olmayan en ücra köylerine kadar kurban emanetlerini ulaştırıyor. 2023 yurtdışı vacip kurban organizasyonunu ‘Kardeşinle Kurbanını Paylaş’ temasıyla gerçekleştiren İDDEF, bu yıl 47 ülke 309 bölgede gerçekleştireceği programla 4 milyon muhtaç insana ulaşmayı hedefliyor.

Not: 2024 Vacip kurban organizasyonu için kurban fiyatları kurban bayramına 2-3 ay kala açıklanacaktır. 

iddef-kurban-bayramı-afrika-2021

Kurbanlıklar Nasıl Satın Alınıyor?

İDDEF, her kurban bayramının bitişinde bir sonraki yılın kurban bayramı programını taslak olarak oluşturarak kurban alım görüşmelerine başlıyor. Kurban Bayramına 2-3 ay kala bizzat Türkiye’den yola çıkan ekipler Afrika’daki ülkelere giderek kurban seçim ve satın alma süreçlerini gerçekleştiriyor. 14 yıldır güven ve şeffaflık içinde çalışan İDDEF, bu vesileyle ülkelerdeki çobanlar ile problemsiz çalışma gösteriyor. İDDEF’in en büyük farkı ise kurbanlıkların alım, kesim ve dağıtım işlemlerini ilk elden gerçekleştiriyor ve hiçbir aracı kurum ile çalışmıyor. Afrika ve Asya ülkelerine Türkiye’den ekipler gidemese dahi ülkelerdeki yerel görevlileri ve kurumun medreselerinde görev yapan hocaları kurban alımlarını titizlikle sağlıyor. Hem aracısız yerel çalışma diyaloğu hem önceden alınan kurbanlıklar, dövizden etkilenmiyor ve uygun fiyatlı oluyor. 

Hisse Bağış Yap 2200 TL

iddef-kurban-bayramı-afrika-2021-2

Ülkelere Yolculuk Başlıyor

İDDEF’in kurban bayramına aylar kala kurbanlıkları alması, hazırlığını tamamlamasının ardından zorlu bir yolculuğa çıkacak ekiplerin ülke ve bölgelere göre planlaması yapılıyor. ‘Emanetiniz emanetimiz, hassasiyetiniz hassasiyetimiz’ düsturuyla kurbanın ağır yükünü omuzlayan deneyimli ekipler, kurban organizasyonu için detaylıca bilgilendiriliyor. Bu yıl 28 Haziran 2023 Çarşamba günü birinci gününü yaşayacak Kurban Bayramı’na 2-3 gün kala ekipler ülkelere hareket ediyor. Türkiye’den ülkelere ulaşan ekipler yerel görevliler ve hocalarla kurban toplantısı yaparak kurban organizasyonu hakkında son fikir alışverişinde bulunuyor. Her şey için hazır olan, kurbanla birlikte muhabbetle ve bereketle gönül köprüleri kuran, emanet sahiplerinin selamını kardeşlerine ileten ekipler Kurban Bayramı sabahını beklemeye başlıyor.

iddef-vacip-kurban-organizasyonu-2021

Kurbanlar Nasıl Kesiliyor?

İlk gün sabahın ilk ışıklarıyla heyecan başlıyor. Kurban Bayramı namazını din kardeşleriyle birlikte kılan ekipler, bayramlaşmanın ardından ‘Bismillahirrahmanirrahim’ diyerek kurban kesim alanına geçiyor. Kurbanlıkların alınmasının ardından yapılan küpeleme ve numaralandırma işlemleri tekrar kesim öncesi gözden geçiriliyor. Ülke, bölge ve belge numarası ile beraber hisse ve küçükbaş sahiplerinin isimlerinin yer aldığı listeyi okuyan, kurbanı kesen, kurbanı tutan, pankart, su vs tüm ekip hazır hale geliyor ve son kontroller yapılıyor. Deneyimli görevliler bizzat kurban organizasyonunun başında bulunarak, kurbanlıkların İslami usul ve kaidelere göre kesilme işlemini başlatıyor. Kesilen etler diğer bir ekip tarafından yüzülüyor, büyük parçalara ayrılıyor.

iddef-vacip-kurban-organizasyonu-2021

Kurbanlıklar Nasıl Dağıtılıyor?

Veteriner kontrolünden geçirilip pay edildikten sonra başta İDDEF’e ait medreselerin bulunduğu bölgeler olmak üzere, önceden belirlenen ve köy/ad soy ad olarak listelenen gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor. İDDEF'in Türkiye'den kesim ve dağıtım yapılacak ülkelere giden ekipleri ile bölgelerdeki yerel görevlileri hummalı bir çalışmayla dağıtımları yapıyor ve selamlarınızı iletiyor. Bu yorucu ama bir o kadar da mutluluk verici çalışma Kurban Bayramı’nın son günü ve saatine kadar devam ediyor. Kurban kesim anında yorulan yürekler kurban etinin teslim edilmesi anında yüzlerin gülmesiyle yerini ruhun ve bedeninin dinlenmesine, ferahlığa ve huzura bırakıyor.

iddef-kurban-dagitim

Kurban Sahibi Nasıl Bilgilendiriliyor?

Kurban kesimleri tamamlanan listeler İstanbul merkeze iletiliyor. Kurbanlıkların kesildiğine dair bilgi, SMS yoluyla bağışçılara bildiriliyor. Bağışçı, İDDEF web sitesi veya mobil uygulamadan ‘bağışlarım’ kategorisinden kurbanının hangi ülke ve bölgede kesildiğini veya durumunu görebiliyor. İDDEF ayrıca, tüm kurban kesim anları video kaydına aldırıyor. 2021 vacip kurban organizasyonunda yüzde 98 oranında videoyu bağışçıya gönderen İDDEF, oluşabilecek teknik ve fiziki şartlar nedeniyle 2023 yılı için de söz vermemekle birlikte tüm kurban kesim anlarını video kaydına aldırıyor. Bağışçılar yine İDDEF’in web sitesinden kurbanının kesim videosunu izleyebiliyor.

Küçükbaş Bağış Yap 2500 TL

iddef-kurban-bayramı-afrika-2021-2

Böylece bir kurban bayramı yurtdışı kesim programı daha bitmiş oluyor ve 2023 yılı çalışmaları başlamış oluyor.

2023 Kurban Fiyatları Ne Kadar?

İDDEF, 2023 kurban fiyatları kapsamında bu bayram küçükbaş kurban bedelini 2500 TL, büyükbaş hisse bedelini ise 2200 TL olarak belirledi. Bu bayram siz de İDDEF’i vekil tayin ederek kurbanlarınızı Afrika, Asya, Ortadoğu ve Balkanlar’daki ihtiyaç sahiplerine ulaştırabilirsiniz.


İDDEF’e Nasıl Kurban Bağışlayabilirsiniz?

Kurban bağışlarınızı www.iddef.org internet sitesi üzerinden ve mobil uygulamalardan bir tıkla kolaylıkla, hesap numaralarına EFT/Havale yoluyla, şube merkezlerini ziyaret ederek ya da 0212 621 0065 numaralı telefon numarasından detaylı bilgi alarak yapabilirsiniz.

iddef-kurban-küpeleme


Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU