TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

9 Su Kuyusu Nijerya’ya ‘Ferahlık’ Verdi

9 Su Kuyusu Nijerya’ya ‘Ferahlık’ Verdi
İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) hayırsever bağışçılarının desteğiyle Nijerya’da 9 su kuyusu açtı. Zor şartlar altında yaşayan Müslümanlar temiz suya ulaşmanın mutluluğunu yaşadı.

Bir Su Kuyusu da Sen Aç

Batı Afrika ülkelerinden Nijerya’da, temiz suya erişemeyen Müslüman kardeşlerimiz için 9 su kuyusu hizmete alındı. Su kuyularından 4 tanesi güneş enerjili, çeşmeli ve depo özelliğine sahip. Böylece su kuyuları uzun yıllar sağlıklı bir şekilde sorunsuzca ve verimli bir şekilde kardeşlerimize hizmet verecek. Su kuyularından binlerce Nijeryalı yararlanacak. Şunu biliyoruz ki; Allah-u Teâla’nın bize bahşetmiş olduğu yerden kaynayan suyu Müslüman kardeşlerimizin hizmetine sunmak, temiz su aramakla geçen bir hayata can veriyor.

Bu büyük dertle dertleniyoruz

Her geçen gün hizmet ağını genişleten İDDEF, yaşam kaynağı olan ‘su’ için hummalı bir çalışma göstererek su kuyularının sayısını her geçen gün artırmaya çalışıyor. Özelikle Afrika ve Asya ülkelerinde hissedilen susuzluk en büyük problem olarak Müslümanların karşısında duruyor. İşte bu çerçevede Müslüman kardeşlerimizin bu büyük derdiyle dertleniyoruz. Su temini ve su hijyeni konusunu insani yardımların birinci maddesine koyuyoruz.

nijerya-9-su-kuyusu-ferahlik-iddef

‘Su sorunumuz bitti’

Su kuyusu açılan bölgelerden bir tanesi olan Kano’da büyük bir sevinç yaşanıyor. Nijerya’nın Kano eyaleti Talatar Jido Köyü’nde yapılan güneş enerjili su kuyusu temiz suya erişimi sağlarken, Musa isimli Müslüman büyüğümüz, “Su bulabilmek için birçok kuyu kazdık. El pompalarıyla açtığımız kuyular da oldu. Fakat şu an çalışmıyorlar. Sahip olduğumuz tek su deposu da atıl vaziyette. Ama bu güneş enerjisiyle çalışan su kuyusu açıldığından beri bu sorunumuz bitti” sözleriyle su sorununun çözüldüğünü anlattı.

nijerya-9-su-kuyusu-ferahlik-iddef

‘Her ihtiyacımız için bu suyu kullanıyoruz, Allah razı olsun’

Jummai isimli bir başka Müslüman büyüğümüz ise, “Kuyuların açıldığı ve camiye suyun temin edildiği yerdeyim. İşi denetlemeye geldiğinizde sizi birkaç kez selamladım. Kuyunun kazıldığı yer benim evimin arkasındaydı. Camiden uzaktadır. Yüce Allah’a ve Peygamberimiz Hz. Muhammed’e (s.a.v.) şükürler olsun. Bu büyük hayır için destek olanlara ve size teşekkür ediyoruz. Su kuyusunun açılmasıyla Yüce Allah bize bu köyün merkezinde temiz su bulundurmamızı kolaylaştırdı Abdest almak, içmek, yemek pişirmek, banyo yapmak ve diğer her şey için bu kuyunun suyundan faydalanıyoruz. Allah hepinizi korusun. Teşekkürler İDDEF” sözleriyle yaşadıklarını ve duygularını anlattı.

nijerya-9-su-kuyusu-ferahlik-iddef

“Ehl-i Beyt ve Ashab-ı Kiram” su kuyusu da büyük bir merasimle hizmete açıldı.

nijerya-9-su-kuyusu-ferahlik-iddef

‘Biz çok yararlandık, çok minnettarız’

Kano’ya bağlı Tambutun Jido köyünde ikamet eden bir başka Müslüman Garba Ya'u ise teşekkür ederek şunları söyledi:

“Köye uzak yerlerden toprak kaplarla başımızda su taşıyorduk. Shehu adında birinin yaptığı bir el pompası su kuyusu vardı. Ama verimli bir şekilde çalışmıyordu. Şimdi bu su kuyusunu kullanabildiğimiz için Allah’a şükrediyoruz.”

nijerya-9-su-kuyusu-ferahlik-iddef

Çocukların ‘su’ mutluluğu

Temiz su bulamayan ve susuzluktan en çok etkilenen hiç şüphesiz çocuklar oluyor. Binlerce bebek ve çocuk kirli su veya susuzluk nedeniyle hayatını kaybediyor. Açılan su kuyuları onlar için de büyük mutluluk ve kolaylık oldu. Nijeryalı Müslüman çocuklar evlerindeki bidonları alarak çeşmelerin önüne akın ediyor. Temiz ve sağlıklı sudan evlerine taşıyor. Daha önce su bulmak ve taşımak için ellerindeki bidonlarla birlikte kilometrelerce yol kat ediyorlardı.

nijerya-9-su-kuyusu-ferahlik-iddef

Milyonlarca Müslüman sağlıklı su içemiyor

Unutmayalım ki Dünya’da çoğu Müslüman yaklaşık 700 milyon insan temiz ve sağlıklı su içemiyor. Çamurlu su birikintilerden iptidai şartlarda arıtılarak elde edilen sular her hafta çoğu 5 yaşın altındaki çocuk ve bebek olmak üzere 2 bin insanın hayatına mal oluyor.

nijerya-9-su-kuyusu-ferahlik-iddef

'Bir Su Kuyusu da Sen Aç'

Dünya’daki su oranının büyüklüğünü düşündükçe açtığımız su kuyusuyla bir damla su ulaştırmış oluyoruz belki kardeşlerimize. Ama su kuyusunun o köyde yaşayan insanlara verdiği hizmet, okyanusun ortasında etrafına bakar gibi ferahlık veriyor. İşte sizin bağışladığınız bir damla su milyonlarca kardeşimizin temiz ve içilebilir su ile buluşmasını sağlayacak pınarlara dönüşüyor. Siz de bir su kuyusu açarak veya gücünüzün yettiği miktarı su kuyusu projesine bağışlayarak kardeşinizin büyük derdine deva olabilirsiniz. İDDEF olarak su sorununun çözümü için bağışçılarımıza aracı oluyor su kuyuları açıyoruz.

Bir Su Kuyusu da Sen Aç

Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU