TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Sebse Karyesi Külliye Projesi

Sebse Karyesi Külliye Projesi
sebse-burkina-faso-karye-iddef

İDDEF, İslami eğitim ve kalıcı eser çalışmaları kapsamımda Afrika kıtasında eğitim fidanlarını filizlendirmeye tüm gücü ve gayretiyle devam ediyor. ‘Muhabbetle Birlikte İnsanlığa Hizmete’ sloganıyla hayırseverlerin desteğini alarak çalışmalarını sürdüren İDDEF, Batı Afrika ülkesi Burkina Faso’da eğitim eserlerine bir daha yenisini ekliyor.

İDDEF-Sebse-Karyesi-Medrese-Projesi-3

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), Afrika’daki yoksulluk ve çeşitli sosyal nedenlerle eğitim alamayan genç nesli medrese inşa ederek ücretsiz eğitime kavuşturuyor. Daha önce inşa ettiği medreselere bir yenisini daha eklemek için harekete geçen ve ülkedeki kardeşlerimize umut olan İDDEF hayırseverlerin desteğiyle, Burkina Faso’nun Sebse karyesinde 120 m² büyüklüğünde medrese, 80 m² mescid ve su kuyusundan oluşan külliye inşa edecek. İslami eğitimi yaygın ve ulaşılabilir hale getirmek için çalışan İDDEF, bölgede eğitim ve ibadet sürecinin sağlığı açısından ülke halkının diğer ihtiyaçları da dikkate alarak, su kuyusu, kurban bağışı ve insani yardımı kırsal bölgelere ulaştırıyor.

İdlib Şehitleri Mescidinin Proje Çizimi
Sebse Medresesinin Proje Çizimi

İnsan eksenli hizmet üreten, tebliğ ve davet hizmetlerini yerine getiren, tebliğ, tedris ve tasavvuf üçgeninde ehl-i sünnet vel-cemaat anlayışının güneşin doğduğu her yere ulaşması için çalışan İDDEF, yüzlerce ihtiyaç sahibi talebenin eğitim görmesi için inşa ettiği medrese ve mescitle iki ülke arasında dostluk bağlarını güçlendiriyor.

Siz de bu projeye destek vererek, bölgedeki Müslüman kardeşlerimizin eğitim almasını; ibadetlerini ferah ve rahatlıkla yerine getirebilmesi ve insanların Müslümanlıkla şereflenmesi için bu sayfa üzerinden, ilgili hesap numaralarına EFT/havale yoluyla ya da şube merkezlerimize gelerek bağış yapabilirsiniz. Ayrıca 0212 621 0065 numaralı çağrı merkezimizi arayıp detaylı bilgi alarak da yardımda bulunabilirsiniz.

sebse-burkina-faso-karye-iddef-1

Burkina Faso Hakkında

Burkina Faso, Afrika kıtasının batı kısmında yer alan 62 farklı kabileden oluşan 18 milyon nüfuslu bir ülkedir. Ülkenin nüfus çoğunluğu yüzde 52 oranla Mosi kabilesinden oluşmaktadır. Ülkedeki Müslüman nüfusu yüzde 50’ye yakındır. Konum olarak Sebse, Başkent Vagadugu’ya 84 km uzaklıkta bir ilçedir. Nüfusu yaklaşık 10.000 kişi olmakla beraber Müslüman oranı yüzde 55’e yakındır. İDDEF, bu proje ile birlikte o bölge yaşayan Müslüman kardeşlerimizin misyoner faaliyetlerinden etkilenmemesini, daha iyi koşullarda ibadet edebilmesini ve gençlerimizin ilmi ve fenni eğitim seviyesini artırmayı hedeflemektedir.

sebse-burkina-faso-karye-iddef-2

PROJENİN SÜRESİ:

Projenin yapım süresi 9 aydır.

PROJENİN İÇERİĞİ:

3 Sınıflı Toplam 184 m² Tuğla ile İnşa edilecek Medrese

1 Oda 16 m² Depo

1 Oda 16 m² İdari Ofis

4 Kabinli Tuvalet İnşası

80 m² Mescid

Sondajlı Su kuyusu

sebse-burkina-faso-karye-iddef-3

sebse-burkina-faso-karye-iddef-4