TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

RAMAZAN

İDDEF olarak, ‘İyilik Seninle’ sloganıyla gerçekleştirdiğimiz 2021 Ramazan yardım faaliyetleri çerçevesinde yüzbinlerce gerçek ihtiyaç sahibi aileye binlerce bağışçının iyiliğiyle ulaştık. Ramazan çalışmaları kapsamında yardım bekleyen yüzbinlerce insana umut olduk, dünyanın farklı coğrafyalarındaki mazlum ve mağdur kimselerin yüzünü güldürdük. Hayırseverlerin kumanya paketlerini, zekat, fitre, fidye, iftar ve bayramlık kıyafet bağışlarını Türkiye ile Afrika, Asya, Orta Doğu ve Balkanlar'daki 40 ülke 150 bölgede eğitim gören ilim talebeleri ve ihtiyaç sahiplerine teslim ettik. 4 kıta, 7 iklim 40 ülkede kardeşliğe el uzatıp iyiliğe dokunduk ve Ramazan’ı birlikte paylaştık. 


‘İyilik seninle beraber her yerde’ anlayışıyla çıktığımız Ramazan yolculuğunda ülkelere giden ekiplerimiz, yerel görevlilerimiz ve hocalarımız hayırseverlerin yardımlarını ulaştırdık. Bu kapsamda 40 ülke 150 bölgede 51.270 bin aileye kumanya yardımı yaparken, 398 bin 850 kişiye ise iftar verdik. Bağışçılarımızın emanetlerini mazlum ve mağdur ülkelerdeki kardeşlerimize ulaştırarak ümmet coğrafyasına iyilik taşıyarak 58 bin kişiye zekat, fitre ve fidye bağışları teslim ettik. Her yıl olduğu gibi bu yıl da medreselerde eğitim alan talebelere, yetim ve muhtaç çocuklara bayramlık kıyafet hediye ederek bayramın sevincini yaşattık.
   

Not: Bu sayfamız Ramazan 2021 organizasyonumuza aittir. 2022 Ramazan çalışmalarımızla hep birlikte mazlum ve mağdur coğrafyalara ulaşacağız. 


Bu Ramazan İDDEF’le İyilik Seninle

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) olarak ‘İyilik Seninle’ sloganıyla 40 ülke 150 bölgede gerçekleştirdiğimiz Ramazan 2021 çalışmalarıyla gerçek ihtiyaç sahibi ailelerimize ve ilim tahsil eden talebelerimize ulaşıyoruz. İyilik seninle beraber her yerde anlayışıyla çıktığımız Ramazan yolculuğunda hem yurt içinde hem de yurt dışındaki yoksul kardeşlerimize yardımlarınızı teslim ediyoruz. Kardeşlik ve bereketin üzerimize bir müjde gibi indiği Ramazan-ı Şerif ayında, 10 kalıcı eserin temelini atmayı, 300 su kuyusu açmayı ve Müslüman kardeşlerimize 100.000 Kur’an-ı Kerim hediye etmeyi hedefliyoruz. Sen de birbirinden kıymetli yardımlaşmalarla binlerce kilometre ötelerde gönül bağı kurduğun kardeşinin yüzünü güldürebilir, hanelerine sevinç doldurabilirsin. Çünkü İyilik Seninle güzel, İyilik Seninle anlamlı ve İyilik Seninle mazlum coğrafyalara ulaşıyor…


   

iddef-ramazan-2021-suriye

Acil Kriz Bölgelerindeyiz

İDDEF olarak, iç savaş ve zulmün yorduğu gönüllere tüm yıl olduğu gibi Ramazan boyunca da dokunmaya devam ediyoruz. Suriye, Yemen ve Gazze yoksulluğun yanı sıra savaş ve çatışmalar nedeniyle insani krizlerin yaşandığı ülkeler olarak büyük zorluklar yaşıyor. Yardımları tüm yıl sürdürdüğümüz Suriye’nin İdlib şehrinde inşa ettiğimiz 600 briket ev ve çadırlarda kalan ailelere her gün sıcak yemek ve ekmek ile haftalık gıda yardımı yaparak tüm ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Gazze'deki Filistinli kardeşlerimizin kapısını sıcak yemekle çalıyor ve su krizinin yaşandığı ülkede 20 bin kişinin faydalanacağı su kuyusunu hizmete açarak gönüllere ferahlık oluyoruz. Her geçen gün insanlığın öldüğü Yemen’de Ramazan’ın bereketiyle acıları bir nebze de olsa dindirerek iftar ve kumanya dağıtıyoruz. 


Suriye’deki savaştan kaçarak Lübnan’ın Arsal bölgesinde zor şartlarda çadırlarda kalan Suriyeli mülteci ailelere her gün sıcak yemek ulaştırıyoruz. Bangladeş’teki kardeşlerimizle iftar sofralarında buluşurken ve Myanmar’daki zulümden kaçarak Cox Bazar’daki mülteci kamplarında hayata tutunmaya çalışan muhacir kardeşlerimize ise gıda paketi yardımında bulunuyoruz.

iddef-ramazan-2021-suriye

Ramazan’da 40 Ülkede Neler Yapıyoruz?

Ramazan’ın bereketini hayırseverlerin emanetleriyle dünyanın dört bir yanındaki muhtaç kimseler ile medreselerde hafızlık ve Şer-i İlimler okuyan talebelere ulaştırıyoruz. Bu yılki mübarek Ramazan ayında ise İslam diyarlarına iyiliği seninle taşıyoruz. İDDEF olarak Ramazan 2021 çalışmaları kapsamında Afrika’dan Asya’ya, Ortadoğu’dan Balkanlar’a kadar insani yardım çalışmalarına ağırlık vererek bizleri bekleyen kardeşlerimizi yalnız bırakmıyoruz. Ülkelere intikal eden ekiplerimiz ve yılın tüm günleri sahada olan yerel görevlilerimizle hayırseverlerin zekat, fitre, fidye, sadaka ve kumanya yardımlarını mazlum ve mağdur coğrafyalardaki kardeşlerimize ulaştırıyoruz. Bayram çocuk sevindirmektir anlayışıyla yoksul ve yetim çocuklar ile talebelerimize bayramlık kıyafet hediye ediyoruz.


iddef-ramazan-2021-iyilikseninle

Afrika'da Ramazan Bereketi Yaşanıyor

Dünyanın en yoksul ülkelerinin bulunduğu Afrika kıtasında ise bu Ramazan ve her zaman gerçek ihtiyaç sahibi kardeşlerimizin yanında oluyoruz. Hayırseverlerimizin desteğiyle Afrika’da medreselerimizin bulunduğu ülkelerde muhtaç durumdaki ailelere kumanya dağıtıyoruz. Gana’dan Kenya’ya, Etiyopya’dan Fildişi Sahili’ne kadar tüm kıta genelinde Ramazan yardım çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çad, Kamerun, Somali, Burkina Faso, Etiyopya, Kenya ve Gine’de ümmet iftar sofraları kurarken, 25 ülkedeki tüm medreselerimizde ücretsiz eğitim gören talebelerimizle her gün iftar sofralarında buluşuyoruz. Afrika’nın en yoksul ülkelerinden Gine’deki Mahmud Ustaosmanoğlu Külliyemiz çevresindeki ve Rotema Dispanser’deki engelli kardeşlerimiz ile her gün farklı bir köye mobil iftar aracımızla sıcak yemek ulaştırıyoruz.

Gine'de Ramazan'ın Bereket ve Heyecanı Yaşanıyor (6)

Zekat ve Fitre Ümmeti Tek Bir Aile Yapar

Müslümanın Müslüman kardeşi üzerindeki hakkı olan Zekat ve fitre bağışlarınızı Ramazan ayının bereketiyle mazlum coğrafyalardaki gerçek ihtiyaç sahiplerine ve talebelere ulaştırıyoruz. Kardeşliğin pekişmesi, ümmet bilincinin kuvvetlenmesi ve büyümesine vesile olan bu hayrınız kardeşlerimizin ihtiyaçlarını gideriyor ve hayatını kolaylaştırıyor. Sen de zekat ve fitre bağışınla İslam diyarlarında tebessüm ve sevgi oluşturabilir, hiç tanımadığın kardeşinin gönlüne iyilikle dokunabilirsin.


zekat-bagisi-iddef-ramazan-2021

Ramazan’da Temiz Suyun Ferahlığını Yaşıyoruz

Afrika ve Güney Asya’da temiz suya ulaşmada büyük zorluk çeken insanlar sağlıklı suya ulaşmak için kilometrelerce yol yürümek zorunda kalıyor. İnsan yaşamının en değerli nimeti olan suya ulaşmada İDDEF olarak, Ramazan’da da susuzluk yaşayan ve kirli suları içmek zorunda kalan kardeşlerimiz için “Bir Damla Bin Umut” kampanyamızla kalıcı yardım olan su kuyuları açıyoruz. Bu Ramazan döneminde 300 su kuyusu açarak 150.000 kişinin faydalanmasını hedefliyoruz. Su açma çalışmalarımıza ağırlık verdiğimiz Ramazan ayında sen de kardeşlerine umut olabilirsin.


Kur’an-ı Kerim İnsanlığa Şifa Oluyor

İDDEF olarak, Ramazan’da hafızlıklarını tamamlayabilmek için Kur’an’la daha fazla haşır neşir olan talebelerimizin yanlarında oluyoruz. Ülkelerdeki ekiplerimiz hocalarımız ve yerel görevlilerimizle ekonomik ve sosyal meseleler nedeniyle büyük zorluklar içinde eğitim almaya çalışan Müslüman kardeşlerimize yardımlarınızı ve hediye ettiğiniz Kur’an-ı Kerimleri ulaştırıyoruz. Kutsal kitabımızın daha rahat okunabilmesi ve daha iyi anlaşılabilmesi için Kur’an’a ulaşamayan kardeşlerimize Kur'an-ı Kerim ulaştırıyoruz. 2021 Ramazan çalışmalarımız kapsamında desteklerinizle 100.000 Kur’an-ı Kerim’i Müslümanlara hediye etmeyi hedefliyoruz.


Bağışlarınızı, www.iddef.org web sitemiz üzerinden online olarak, ilgili hesap numaralarına "EFT/havale" yoluyla ya da "0212 621 00 65" numaralı telefondan detaylı bilgi alınarak yapabilirsiniz.