TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

İlim Yuvalarında ‘Tadilat’ Zamanı

İDDEF olarak, medrese ve mescitlerde eksikleri giderme, bakım/onarım, yenileme/genişletme çerçevesinde tadilat projesi başlattık. Çalışmalarla kardeşlerimizin daha rahat ilim tahsil etmesi ve ibadetlerini yerine getirmesi amaçlanıyor.

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) hayırsever bağışçılarının desteğiyle süreklilik ve devamlılık ilkesi kapsamında projelerine devam ediyor. Mescit ve medreseler için harekete geçerek, İnşa edilen medreselerimizi hem idari hem de eğitim kalitesi açısından sürekli denetlediğimiz gibi tadilat çalışmalarını da yerine getiriyoruz ve standartları yükseltiyoruz. İlim tahsil eden talebelerimizin temiz, rahat ve güvenli bir ortamda hafızlık ve İslâmi ilimleri okumasını sağlıyoruz. Bu çerçevede medreselerimizin tadilat çalışmaları için projemizi hayata geçirdik. Biliyoruz ki yapılan bir kalıcı eser ve içinde icra edilen eğitim ve hizmetin ömrü süreklilik arz eden kaliteyle ilgilidir. Siz de geleceğin İslam neferleri olan talebelerimizin eğitim gördüğü medreselerin tadilatına destek verebilirsiniz.

Tadilat Projesi İçin Bağış Yap

Mescitler dolup taşıyor

Peygamber Efendimiz’in (S.A.V) "dinin orta direği" diye nitelediği namazı her yerde huşu içinde kılıyoruz. Mescitlerimiz de Allah-u Teala’nın yeryüzündeki evleri olarak varlığını sürdürüyor ve Müslümanların buluşma yerleri oluyor. Medreselerimizden mezun olan talebelerimiz hoca olarak; tespit ettiğimiz ya da kurduğumuz mescitlerde imam olarak görev alıyor. Bölgede İslam’ı anlatıyor, eğitimle birlikte haftalık sohbet toplantıları gerçekleştiriyor, halkı bilinçlendiriyor ve ilim halkaları kuruyor. Mescitler daha da dolup taşıyor. Himayemizde bulunan mescitlerin en büyük sıkıntıları ise cemaatin sığamaması, bayanlara yer ayrılamaması, elektrik ve ses sistemi eksikliği ve çatı-duvar deformasyonu.


Allah-u Teala Tevbe Suresi, 18. Ayette mealen şöyle buyurur; “Allah'ın mescidlerini, yalnızca Allah'a ve ahiret gününe iman eden, namazı dosdoğru kılan, zekatı veren ve Allah'tan başkasından korkmayanlar onarabilir. İşte, hidayete erenlerden oldukları umulanlar bunlardır.
   

Kenya’daki mescit ve medreselerde tadilat

Kenya’nın kuzeydoğu Garisa bölgesinde kurulu ve içerisinde 250 binden fazla Somalili mültecinin yaşadığı Dadaab Mülteci Kampı’ndaki tamir ve tadile ihtiyacı bulunan mescitler siz bağışçılarımızın desteğiyle birer birer yenileniyor.


İlk etapta Sunnah Mescidi, Khadar Mescidi, İmam Şafii Mescidi ve Muumin Mescidinde tespit edilen sıkıntılar tadilat çalışmalarıyla giderilecek ve standartları yükseltilecek.

Sunnah Mescidi

Kampın Gaduudey mahallesinde bulunan mescitte günde 5 vakit namaz ortalama 200 kişilik cemaat ile kılınıyor. Aynı zamanda mübarek gün ve gecelerde cemaat daha da artıyor. Ancak mescit küçük olduğu için ve etrafta başka mescit bulunmadığı için daha fazla cemaat sığmıyor ve bazı Müslümanlar farz namazlarını cemaatle kılamadan geri dönüyorlar. Mescidin yeterli arazisi bulunmasına rağmen maddi imkansızlıklar nedeniyle genişletilemiyor. Mahalle halkının isteği mescidin genişletilmesi ve bayanlara yer ayrılması.

Mescit büyüklüğü: 135 m2, Yeni yapılacak mescit büyüklüğü: 250 m2

Toplam maliyet: 5.000 $ 

*Bu mescidin tadilatı tamamlanmıştır. (Buraya tıklayarak haberini okuyabilirsiniz)


Sunnah Mescidi-iddef

Khadar Mescidi

Kampın Gaduudey mahallesinde bulunan tamamen ahşap-çalı gibi malzemelerden inşa edilmiş mescitte günde 5 vakit namaz ortalama 100 kişilik cemaat ile kılınıyor. Aynı zamanda mübarek gün ve gecelerde cemaat daha da artıyor.

Mescidin ihtiyacı ise; Genel inşaat ihtiyacı, çatı demir saçlarının ve duvarların yenilenmesi, Ezan ve vaaz seslerinin duyulması için megafon sistemi, Elektrik giderleri karşılanamadığı için kendi elektriğini karşılayacak güneş enerjisi sistemi, Halı, temizlik malzemeleri gibi iç tefrişatın temini, Bölgenin oldukça sıcak olması sebebi ile vantilatör sisteminin temini.

Toplam maliyet: 2.500 $


Khadar Mescidi-iddef

İmam Şafii Mescidi

Kampın Hagardhere bölgesinde bulunan 96 m2 büyüklüğünde tamamen ahşap-çalı gibi malzemelerden inşa edilmiş mescitte günde 5 vakit namaz ortalama 100 kişilik cemaat ile kılınıyor. Aynı zamanda mübarek gün ve gecelerde cemaat daha da artıyor.

Mescidin ihtiyacı ise; Mescit tadilatı, Güneş enerji sistemi, Ses sistemi

Toplam maliyet: 5.000 $


İmam Şafii Mescidi-iddef

Muumin Mescidi

Kampın Hagardhere bölgesinde bulunan 50 m2 büyüklüğünde tamamen ahşap-çalı gibi malzemelerden inşa edilmiş mescitte günde 5 vakit namaz ortalama 100 kişilik cemaat ile kılınıyor.

Mescidin ihtiyacı ise; Güneş enerji sistemi, Ses sistemi

Toplam maliyet: 1.500 $Gine’deki mescit ve medreselerde tadilat

Batı Afrika’nın en fakir ülkelerinden Gine’de sahipsiz kalmış mescitleri hayırseverlerin destekleriyle tadilatlarını yaparak Müslüman kardeşlerimizin hizmetine sunuyoruz.

Balandougou Mescidi

iddef-gine-Balandougou-Mescidi-tadilat

Başkent Konakri’nin 130 km kuzey batısında yer alan Boffa şehrinin önemli bir köyü olan Balandougou’da, 1970’li yıllarda inşa edilmiş ancak maddi imkânsızlıklar sebebiyle bakımları yapılamamış mescidin tadilatını yaparak Müslümanların hizmetine sunuyoruz. Balandougou’nun 2000 kişilik nüfusunun tamamı Müslüman ve yoksul kimselerden oluşuyor. 500 kişilik mescit sadece Balandougou için değil aynı zamanda çevre köyler içinde oldukça önemli bir ibadethane. Cuma namazlarında, önemli gün ve gecelerde çevre köylerden Müslümanlar da bu tarihi mescidi kullanıyorlar. Ancak mescidin pek çok noktası tamirata ihtiyaç duyuyor.

Toplam maliyet: 20.000 $

Fadigaya Mescidi

iddef-gine-Fadigaya-Mescidi-tadilat

Başkent Konakri’nin Rotoma kasabasında bulunan Fadigaya mescidinin de tadilata ihtiyacı var. 3000 nüfusluk Fadigaya’nın tamamı Müslüman. Mescit ise 400 kişilik kapasiteye sahip. Mescidin içinin tadilata ihtiyacı olmakla birlikte tam doldurulamadığı gibi özellikle önemli gün ve gecelerde çevre köylerden de cemaatin gelmesiyle mescit dolup taşıyor. Kardeşlerimiz dışarıda kalıyor. Çevre etkenlerini de göz önünde bulundurursak mescidin acil tadilata ihtiyacı var.


Toplam maliyet: 16.000 $

Tadilat Projesi için Bağış yap

Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU