TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

İdlib Briket Ev Projesi 1. Etap

İdlib Briket Ev Projesi 1. Etap


Devlet millet el ele vererek Cumhurbaşkanlığımız himayelerinde İçişleri Bakanlığı AFAD koordinasyonuyla "Bir Aradayız İdlib'in Yanındayız" kampanyası kapsamında "İdlib 100 bin Briket Ev” hedefiyle başlatılan projeye destek veren İDDEF, yeni briket evler inşa ediyor. Siz de 'İyiliğe Çatı Ol' diyerek, zor şartlarda yaşam mücadelesi veren savaş mağduru kardeşlerimize yardım elinizi uzatarak duvara bir briket, çatıya bir kiremit koyabilirsiniz. 

briketev-idlib-iddef-2022

Hayat Normalleşecek, Gönüllü ve Güvenli Dönüşler Olacak

"Bir Aradayız İdlib'in Yanındayız" kampanyası kapsamında uzun süredir ülkemizde mülteci durumunda bulunan Suriyeli vatandaşların ülkelerine gönüllü, güvenli ve onurlu geri dönüşlerin sağlanması amaçlanıyor. İDDEF de hayırseverlerin desteğiyle bu kampanya kapsamında 2.390 adet briket ev inşası gerçekleştirerek bu geri dönüşe destek olmayı ve uzun süredir topraklarından uzak kalan Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönüşlerinde yaşanacak İyiliğe Çatı Ol’mayı hedefliyor. Senelerdir tam kapasiteli yerleşik yaşama ulaşamayan savaş mağduru kardeşlerimizin toplumsal entegrasyonları briket evlerin inşasıyla kolaylaşacak. Temel barınma ihtiyaçlarının yanında duyulabilecek ihtiyaç çerçevesinde kurulacak sağlık merkezleri, büyük su kaynakları ve altyapı hizmetleriyle mini bir şehir yaşantısı inşa edilecek. 


İDDEF'in Yaptığı Konut Sayısı 3000'e Çıkacak

Suriye’deki savaş her geçen gün kardeşlerimiz üzerinde derin yaralar açarken, İDDEF savaş mağduru mazlumlar için gıda ve barınma yardımlarını sürdürüyor. İç savaşın getirdiği zorluklar ve yoğun bombardıman nedeniyle Türkiye sınırındaki kırsala göç etmek zorunda kalan ailelerin daha insani şartlarda yaşaması için başlatılan briket ev kampanyası kapsamında 610 briket evin yapımını tamamlayarak savaş mağduru ailelere teslim eden İDDEF, Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) öncülüğünde yeniden kolları sıvayarak hayırseverlerin desteğiyle briket ev konut sayısını 3000’e çıkarmayı hedefliyor.

iddef-briket-ev-idlib-suriyeliler-donus
1 briket daire fiyatı 2500 dolar olurken, İDDEF kalıcı eser projesinin uygulama aşamalarını bizzat takip ederek proje kapsamında evleri tamamlayacak. 

iddef-briket-ev-idlib-suriyeliler-donus-2
Suriyeliler çadır ve çamur deryasına dönen yollardan kurtularak güzel ve yaşanabilir ev hayaline kavuşacak. 

iddef-briketev-projesi-suriye
Kamplarda yaşayan mülteci ailelerin çamur deryasına dönen yerlerde çadırdaki zorlu yaşamlarının sona ermesi için çalışmalar sürüyor.

Briket Ev, Sıcacık Yuva Olacak

Kuzey Suriye’de kışın yaşanan çetin şartları ve büyüyen insani kriz nedeniyle büyük bir yardım seferberliği başlatan İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) “Suriye Yaşam Projesi” ile gıda ve barınma yardımlarını sürdürüyor. Hayırseverlerin destekleriyle soğuk hava ve çamur içerisindeki kamplarda hayatta kalma mücadelesi veren İdlibli mazlum aileler için kalıcı eser olarak briket ev inşa eden İDDEF, ‘İyilik Isıtır’ diyerek, savaş mağduru sivillerin soğuk hava, yağmur ve çamurdan korunarak yaşamasını sağlıyor. Suriyeli kardeşlerimize hayat olan briket ev projesini isterseniz tek başınıza karşılayabilir, arkadaş ya da akrabalarınızla bir araya gelerek inşa edebilir veya gücünüzün yettiği miktarda bağışta bulunabilirsiniz.

iddef-briket-ev-idlib-2022-su-kuyusu

Gelin Mazlum Yüzleri İyilikle Isıtalım

Bombardıman nedeniyle İdlib’den göç eden mazlum aileler için kurulmaya başlanan briket evler içerisindeki battaniye, sünger yatak, yakacak ve gıda paketleriyle savaşın acılarını bir nebze de olsa dindiriyor. Temiz suya erişimin de büyük sorun olduğu kırsalda briket evlerin hemen yanı başına 500 litre hacmindeki su depoları konuluyor. Barınma yardımı ile birlikte, battaniye, mont ve kazak, sünger yatak, yakacak, un ile gıda kumanyası ve temizlik malzemeleri savaş mağduru kardeşlerimize teslim ediliyor. Soğuk kış şartlarından korunmak için yardımlarınızı bekleyen Suriyeli mazlum ailelerin yüreklerini gelin hep birlikte, iyilikle ısıtalım. Siz de kışın ayazındaki kardeşlerinizi, soğuktan titreyen çocukları yalnız bırakmayarak bu sayfa üzerinden, ilgili hesap numaralarına EFT/havale yoluyla ya da şube merkezlerimize gelerek bağış yapabilirsiniz. Ayrıca 0212 621 0065 numaralı çağrı merkezimizi arayıp detaylı bilgi alarak da yardımda bulunabilirsiniz.

iddef-briket-ev-idlib-2022
İDDEF, yeni bir yaşamın oluştuğu, hayatın normalleşmeye başladığı İdlib'de barınma ve eğitim başta olmak üzere insani yardım çalışmalarını sürdürüyor. İDDEF'in inşa ettiği 610 briket evde savaşın acılarının unutulduğu mutlu bir yaşam var.

iddef-briket-ev-idlib-2022-ismailga-camii
Briket evlerin yanında 1000 kişilik İsmailağa Camii ve eğitim merkezini inşa eden İDDEF, hayatın normalleşmesi ve insanların hayatının kolaylığı için çalışıyor.


İDDEF, 2011 Yılından Bu Yana Bölgede

İDDEF, olayların başladığı 2011 senesinden itibaren kesintisiz olarak bölgede bulunuyor ve yerel ekipleriyle birlikte zor şartlar altında yaşamlarını devam ettirmek için gayret gösteren Müslümanlara hayırseverlerin yardımlarını teslim ediyor. Suriye’deki İnsani yardım çalışmalarıyla bölgeye un, gıda kumanyası, battaniye, yatak, kıyafet, kışlık yakacak, hijyen ve çocuk paketi ulaştırıyor. 


iddef-idlib-briketev-cocuk
Soğuk kış günü başlarını sokacak sıcak bir yuvanın hasreti dualara dönüştü.

iddef-briketev-projesi-suriye-4
Bombardıman nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan aileler bu şartlarda hayat mücadelesi veriyor.

İdlib Acil Yardım