TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

İDDEF 2022 Ramazan İmsakiyesi

Yardımlaşmanın, paylaşmanın ve rahmet ikliminin ayı Ramazan-ı Şerif 2 Nisan 2022 Cumartesi günü (1 Ramazan 1443)başladı. Kadir Gecesi 27 Nisan 2022 Çarşamba günü idrak edilecekken, 2 Mayıs 2022 Pazartesi gününün sabahında ise Ramazan Bayramı namazı kılınacak.

1 Nisan Cuma 2022 2 Nisan Cumartesi'ye bağlayan gece sahura kalkacağız. 2 Nisan Cumartesi günü oruçlu olacağız. 

Peygamber Efendimiz (S.A.V) "Recep Allah'ın ayıdır, Şaban benim ayımdır, Ramazan ise ümmetimin ayıdır." buyurmuştur. İbadetlerin ve infakların arttığı Ramazan tüm dünyadaki Müslümanların yardımlaşmasıyla güzelleşirken, yokluk ve yoksulluk içinde hayatını idame ettirmeye çalışanlar ise Ramazan’da daha çok yolları gözlüyor. 'Başı rahmet, ortası mağfiret sonu ise cehennemden kurtuluş' olan bu güzel ayda komşuluğun, ümmet bilincinin ve İslam kardeşliğinin daha da pekişmesi için Ramazan çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz.

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) olarak her Ramazan ayında olduğu gibi 2022 Ramazan’da da zekat, fitre, fidye, sadaka, kumanya ve diğer bağışlarınızla gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşıyoruz. Afrika, Asya, Ortadoğu ve Balkanlar’daki ihtiyaç sahiplerine ulaşmak için desteklerinizle yola çıkıyoruz. Ramazan bereketini yoksul kardeşlerimizin de yaşaması için kıymetli bağışçılarımızın zekat, fitre ve bağışlarını ilk elden ihtiyaç sahiplerine teslim ediyoruz.

Daha kolay bir imsakiye kullanımı için İDDEF uygulamalarını yükleyebilirsiniz:

Google Play - Android Uygulamalarımız

App Store - IOS Uygulamalarımız

Ramazan’da Sahur Ve İftar Vakitleri (2022 İstanbul Ramazan imsakiyesi)

istanbul-2022-ramazan-imsakiye-İDDEF

(2 Mayıs 2022 Pazartesi Ramazan Bayramının 1. Günüdür)


İDDEF Ramazan’da Neler Yapıyor?

İnsani yardım çalışmalarımızı tüm yıl boyunca sürdürdüğümüz gibi yardımlaşmanın ve paylaşmanın zirveye ulaştığı Ramazan ayında da hayırseverlerin emanetlerini gerçek ihtiyaç sahiplerine tek tek teslim ediyoruz. Ramazan çalışmalarını 40 ülke 263 bölgede gerçekleştirip, zekat, fitre ve kumanyaları yoksul kardeşlerimize ulaştırıyoruz. Medreselerde hafızlık ve Şer-i İlimler okuyan kardeşlerimize ve onların yoksul ailelerine ulaşıyoruz. Ayrıca Ramazan’da daha fazla hissedilen su ihtiyacı nedeniyle su kuyuları açma çalışmalarına hız veriyoruz.

Ramazan’da Sahur Ve İftar Vakitleri (2022 Ankara Ramazan imsakiyesi)

ankara-2022-ramazan-imsakiye-İDDEF

Kadir Gecesi Ne Zaman?

2022 Ramazan ayında Kadir Gecesi, 27 Nisan 2022 Çarşamba günü idrak edilecek.

Allah-u Teala Kadr Suresi’nde mealen şöyle buyurur; “Biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Bilir misin nedir Kadir gecesi? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. O gece melekler ve ruh, rablerinin izniyle her bir iş için iner dururlar. O gece tan yeri ağarıncaya kadar esenlik doludur.”

İftar Duası Nasıl Yapılır?

"Allahım! Senin rızanı kazanmak için oruç tuttum, senin verdiğin rızıkla orucumu açtım. Sana inanıp güvendim. Ey lütuf ve ikramı geniş olan Rabbim! Beni bağışla."

"Allahumme leke sumtu ve bike amentu ve aleyke tevekkeltu veala rizkuke eftertu" (Allah'ım senin rızân için oruç tuttum. Sana inandım. Sana güvendim.Senin rızkınla orucumu açıyorum)

Ramazan’da Sahur Ve İftar Vakitleri (2022 İzmir Ramazan imsakiyesi)

izmir-2022-ramazan-imsakiye-İDDEF

Ramazan Bayramı Ne Zaman?

Arefe günü 1 Mayıs 2022 Pazar’a denk geliyor.

Ramazan Bayramının birinci günü; 2 Mayıs 2022 Pazartesi (1 Şevval 1443)

Ramazan Bayramının ikinci günü; 3 Mayıs 2022 Salı (2 Şevval 1443)

Ramazan Bayramının üçüncü günü; 4 Mayıs 2022 Çarşamba (3 Şevval 1443)

Kur’an’da Ramazan İle İlgili Hangi Ayetler Bulunur?

“O (sayılı günler) doğruyu eğriden ayırma, gidilecek yolu bulma konusunda açıklamalar ve insanlara rehber olarak Kur’an’ın indirildiği ramazan ayıdır. Artık sizden bu aya yetişirse onu oruçlu geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa, başka günlerden sayısınca tutar. Allah sizin için kolaylık istiyor güçlük çekmenizi istemiyor. Sayıyı tamamlamanız, sizi doğru yola iletmesine karşı Allah’ın ululuğunu dile getirmeniz ve umulur ki şükredesiniz diye (uygun hükümler gönderiyor)(Bakara, 2/185)

Ramazan ile İlgili Hadis-i Şerifler Nelerdir?

Sevgili Peygamberimiz (S.A.V) de Mescid-i Nebevî’nin minberine çıkarak ümmetine şöyle seslendi: “Mübarek Ramazan ayına kavuştunuz. Yüce Allah bu ayda size oruç tutmayı farz kıldı. Bu ayda cennetin kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve azgın şeytanlar bağlanır.”

Peygamberimiz (S.A.V) şöyle buyurur: “İslâm beş temel üzerine bina kılınmıştır: Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Resulü olduğuna şahitlik etmek. Namazı dosdoğru kılmak, zekâtı hakkıyla vermek, Allah’ın evi Kâbe’yi haccetmek ve Ramazan orucunu tutmak.”

Peygamberimiz (S.A.V) şöyle buyurur: “Gönülden inanarak ve karşılığını Allah’tan umarak Ramazan’ı ibadetle geçiren kişinin geçmiş günahları bağışlanır.”

Peygamberimiz (S.A.V) şöyle buyurur: “Oruç bir kalkandır. Sizden biriniz oruçlu olduğu günde kötü söz söylemesin, kavga etmesin. Ona birisi sataşır veya söverse, ‘Ben oruçluyum!’ desin.”

"Quran Mubin" Kur'an-ı Kerim Uygulamasını aşağıdaki linklerden akıllı telefonlarınıza indirebilir, Kur'an ayı Ramazan'da akıllı telefonlarınızdan da kolay bir şekilde okuma yapabilirsiniz.

APPSTORE indirmek için TIKLA>>>

GOOGLE PLAY indirmek için TIKLA>>>


Diğer Yazılar

TÜM YAZILARI OKU