TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI

Gelin Oruçlarımızı İhtiyaç Sahipleri ile Birlikte Açalım

İDDEF’in 2022 Ramazan yardım çalışmaları kapsamında kurduğu ümmet iftar sofralarında yoksul kimseler omuz omuza oruçlarını açıyor. Fitre ve fidye bağışları ise dünyanın dört bir yanındaki ihtiyaç sahiplerine ulaşıyor.

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) "İyilik Seninle" sloganıyla 40 ülkede gerçekleştirdiği Ramazan yardım çalışmaları kapsamında, hayırsever bağışçılarının zekat, fitre, fidye ve Ramazan kumanyası bağışlarını muhtaç durumdaki Müslümanlar’a ulaştırmaya devam ederken, Türkiye’den binlerce kilometre uzakta iftar sofraları kuruyor. Şimdi biz de; her Ramazan olduğu gibi bu Ramazan da oruçlarımızı ihtiyaç sahipleri ile birlikte açalım ve din kardeşlerimizle gönülden gönüle Ramazan’ın infak köprüsünü kuralım. 

İDDEF, 2022 Ramazan çalışmalarını ise İyilik Seninle temasıyla gerçekleştiriyor. Zekat, fitre, fidye, sadaka gibi bağışlarınız ile birlikte kumanyalarınız yurt içi ve yurt dışında ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılıyor. 40 ülke 263 bölgede süren Ramazan çalışmaları kapsamında Afganistan, Etiyopya, Suriye, Gazze, Yemen gibi ülkelerle birlikte Afrika ve Asya'da sıcak yemek dağıtımımız oluyor.

İyilik Seninle

Oruç Nedir, Oruca Nasıl Niyet Edilir?

Oruç, on bir ayın sultanı olarak her yıl bir ay boyunca imsak ile akşam vakitleri arasında hiçbir şey yiyip, içmeden yerine getirdiğimiz farz bir ibadettir. Peki, oruca nasıl niyet edilir? Oruç tutmak için sahur yapan kişi sabah ezanı okunmadan yeme-içmeye son verdikten sonra ‘Allah’ım niyet ettim senin rızan için bugünkü Ramazan orucumu tutmaya’ diyerek oruç tutmaya başlar. Burada önemli olan ise niyettir ve dil ise kalpteki niyetin beyanıdır. Yani oruç tutacak kişi, hem içinden hem de dili ile niyet etmelidir. Oruç tutmaya akşam vaktinden sonra da niyet edilebildiği gibi, sahurdan sonra kabukuşluk yani zeval vaktinden (öğle zamanı) öncesine kadar niyet edilebilir. Öte yandan sahura kalkan kişi niyet etmeyi unutsa da oruca niyetlenmiş, oruç tutmuş sayılır.

güney kore iddef ramazan 2019
Dünyanın diğer bir ucunda Güney Kore’deki kardeşlerimizle iftarımızı açtık. Kardeşlerimizle iftar sofralarında buluşmaya devam ediyoruz. (Mayıs - 2019)

Orucun Faziletleri Nelerdir?

Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in nazil olmaya başlaması, bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesi ve oruç ibadetimiz Ramazan-ı Şerif ayı içindedir. İnfak, yardımlaşma ve paylaşma adına eşsiz bir fırsat olan Ramazan, Allah Teala’nın gündüzlerinde orucu farz, gecelerinde ise teravihi nafile ibaret kıldığı mübarek bir aydır. Bu ayın faziletleri çok kıymetli olmakla birlikte bu ayda işlenen hayrın başka zamanlarda bir farzı yerine getiren kimse gibi sevap kazandığı, bir farzı edenin de, başka aylarda yetmiş farzı yerine getirmiş gibi sevap aldığı bilinir. Yani Ramazan ayı sabır ve sevap ayıdır. Sevap ve sabrın mükafatı ise ahirette sunulacak en güzel azıkla birlikte cennettir. Peygamber Efendimiz (S.A.V) oruç ve iftar faziletiyle ilgili “Bu ayda bir oruçluyu iftar ettirir, akşamleyin yemek yedirtirse, kendi günahlarının mağfiret edilmesine sebep olur” buyurmuştur. Bir Hadis-i Şerif’te ise şöyle buyrulur: “Kim Ramazan ayının faziletine inanarak ve alacağı mükafatı Allah’tan umarak orucunu tutar, namazlarını kılarsa anasından doğduğu gün gibi günahlardan kurtulur.”


Ramazan'ın en kıymetli emanetleri olan fitre, fidye ve zekat bağışlarını ilim tahsil eden kardeşlerimize teslim ettik. (Nisan -2021)

Orucun Faydaları Nelerdir?

Orucun faydaları üzerine birçok Hadis-i Şerif bulunmakla birlikte oruç, bilimsel araştırmalara konu oluyor. Peygamber Efendimiz’in (S.A.V) ‘Oruç tutunuz ki, sıhhat bulasınız’ ve ‘Her şeyin bir temizleyeni (zekatı) vardır, bedenin temizleyeni (zekatı) oruçtur’ buyurduğu gibi, bilimsel araştırmalarla da ortaya çıkan orucun faydalarını şöyle sıralayabiliriz: Kalp yağlanmasını engeller, metabolizmayı hızlandırır ve sindirim sistemini dinlendirir, bağışıklık sistemini geliştirir, karaciğer ve böbrekteki toksinleri temizler, vücuttan toksin etkili kimyasalların atılmasını sağlar ve böylece birçok hastalık iyileşir. Oruçla birlikte beyinde özel bir hormonun salgılandığı ve bu hormonun beyin hücrelerini gençleştirme, tedavi etme etkileri de bilimsel çalışmayla ortaya koyulmuştur. Oruç tutmanın daha sayılamayacak onlarca fiziki ve ruhsal yönden olumlu etkileri bulunmaktadır.


Yemen'deki iç savaştan olumsuz etkilenen mağdur kardeşlerimize erzak ve sıcak yemek ikram ettik. (Mayıs -2020)

Kimler Oruç Tutamaz?

Ramazan orucu tutmanın öncelikli olarak sağlık ve sıhhati yerinde olan insanın yerine getirmesi gereken farz bir ibadet olduğunu bilmemiz gerekiyor. Peki, genç ve sağlıklı bireylerin dışında kimler oruç tutamaz? Ergenlik çağına ulaşmamış, çok yaşlı, devamlı hastalığı olan (doktor uyarısı),hamile ve özel gündeki kadın ve yolcu olan kişiler oruç tutmak zorunda değildir. Ancak süreklilik gösteren hastalığı olan veya yaşlılıktan dolayı oruç tutamayanların dışındakiler oruçlarını daha sonra kaza ederler. Hastalığı sürekli olan ve yaşlılıktan dolayı oruç tutamayanlar ise oruç yerine verilen para olarak da bilinen fidye bağışında bulunurlar. Oruç parası ne kadar 2022? sorusu çokça sorulmakla birlikte oruç tutmak yerine fidye vermek durumunda olan kişiler Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2022 yılı için belirlediği 40 liralık fidye bedelini günlük olarak bağışlar. Yani Ramazan boyunca oruç tutamayan kişi günlük 40 liradan, bir aylık oruç fidyesi bağışı yaparak yoksulları doyurur.


Fitre ise (fıtır sadakası) Ramazan ayının herhangi bir vaktinde maddi durumu yerinde olan her Müslümanın yoksullara verdiği nisap miktarı olan bağıştır. Her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından asgari miktarı açıklanan fitre kişi başı olarak bağışladığı sadakadır. 2022 yılı için 40 TL olarak açıklanan fitreyi durumu iyi olan kişiler bu rakamın üzerinde bağış yapabilir.

Allah-u Teala Bakara Suresi, 183 ve 184. Ayette mealen şöyle buyurur; “Ey iman edenler! Sizden öncekilerin üzerine yazıldığı gibi sakınasınız diye sizin üzerinize de sayılı günlerde oruç yazıldı. İçinizden hasta veya yolcu olan, başka günlerden sayısınca tutar. Orucu tutmakta zorlananlar için bir yoksulun (günlük) yiyeceği kadar fidye yeterlidir. Bir iyiliği mecbur olmadan yapan için bu (yaptığı) iyidir. Ama orucu tutmanız –bilirseniz– sizin için daha hayırlıdır.


Siz de İhtiyaç Sahiplerinin Yüzünü Güldürün

İftar, fitre ve fidye bağışınızı iddef.org sitesinden online olarak, ilgili hesap numaralarına EFT/havale yoluyla, şube merkezlerinden ya da 0212 621 0065 numaralı telefon numarasından detaylı bilgi alarak yapabilir, ümmet coğrafyasındaki yoksul kardeşlerinizi sevindirebilirsiniz.

Diğer Haberler

TÜM HABERLERİ OKU