TR
BAĞIŞ YAP
TÜRK LİRASI
Etiyopya’da iç savaşın yol açtığı krizden etkilenen milyonlarca kişiye insani yardım ulaştırıyoruz.

Doğu Afrika ülkesi Etiyopya’da şiddetli çatışmaların yaşandığı bölgeye Türkiye’den ilk yardım İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) tarafından ulaştırıldı. Bu kapsamda iç savaş ortamının tetiklediği kıtlık nedeniyle 1 milyon insanın ölümle karşı karşıya kaldığı ülkede gıda kumanyası dağıtımları devam ederken, siz de insani dramın yaşandığı ülkede yerinden edilen, kamplara sığınan ve açlık yaşayan kardeşlerimize yardım elinizi uzatabilirsiniz.

etiyopya-acil-yardim-iddef (4)

Etiyopya’da Neler Oluyor?

İlk muhacirlerin koruyucusu Hz. Necaşi’nin memleketi olan Habeşistan yani bugünkü adıyla Etiyopya, zor günler geçiriyor. Kasım 2020’de ülkenin kuzeyinde başlayan çatışmalar geride kalan 1 yılın ardından bugün ülkeyi kasıp kavuran iç savaş olarak devam ediyor. En hızlı gelişen Afrika ülkelerinden biri olan ancak çatışmaların başlamasıyla insani krize sahne olan ülkenin Amhara, Afar ve Tigray bölgelerinde her hafta başka bir katliam ve insani dram yaşanıyor. Abluka koşulları yüzünden milyonlarca kişi çaresiz şekilde yardım beklerken savaşın diğer bölgelere sıçraması daha fazla kişinin evinden olmasına neden oluyor. Etiyopya ordusunun, isyancılara karşı operasyonu sürerken ülkede olağanüstü hal ilan edildi.


etiyopya-acil-yardim-iddef (2)

Etiyopya’da Son Durum

İç savaşta 1 yılı geride bırakan Etiyopya’da 2,5 milyonun üzerinde insan göç etmek zorunda kalırken 5 milyondan fazla sivil, insani yardıma muhtaç durumda yaşam savaşı veriyor. Buna karşın kriz bölgesine yönelik insani yardım çalışmaları hızla azalırken, İDDEF bölgeye hayırseverlerin desteğiyle yardım ulaştırmaya tüm imkanlarıyla devam ediyor. Çatışmaların merkezi Tigray ile birlikte Amhara ve Afar’da ailelere gıda kumanyası dağıtımını sürdüren İDDEF, insani krizin derinleşmesine bir nebze de olsa engel olmaya çalışıyor.

etiyopya-acil-yardim-iddef (1)

Gıda Stokları Tükeniyor

Ülkenin kuzeyindeki durum adeta felaket olarak değerlendirilirken, yardım tırlarının bölgeye girememesi ve bölgedeki gıdaların bitmesiyle insanlar açlıktan ölüyor. Yerlerinden edilen insanların sığındığı kamplarda yeterli beslenemediği için hayatlarını kaybediyor. Etiyopya ordusu ve isyancı Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) arasındaki çatışmaların daha da artması nedeniyle insanlık krizinin daha da büyümesinden endişe ediliyor. Geçen sene Tigray bölgesinde başlayan çatışmalar ve insani kriz bugün Afar ve Amhara eyaletlerine yayılarak başkent Addis Ababa'ya kadar yaklaşması ve tüm ülkeye yayılmasından korkuluyor. Net ölü sayısının tespit edilemediği, milyonlarca sivilin gıda güvenliği ve kıtlıkla karşı karşıya kaldığı ülkede sağlık ve eğitim endişesi de yaşanıyor.

etiyopya-acil-yardim-iddef (3)

Yardım Et, Etiyopya’ya Umut Ol

Siz de Etiyopya’daki mağdur kardeşlerimizi yalnız bırakmayarak bu sayfa üzerinden, ilgili hesap numaralarına EFT/havale yoluyla ya da şube merkezlerimize gelerek bağış yapabilirsiniz. Ayrıca 0212 621 0065 numaralı çağrı merkezimizi arayıp detaylı bilgi alarak da yardımda bulunabilirsiniz.

iddef-etiyopya-ic-savas-yardim

İDDEF olarak, hayırseverlerimizin emanet ettiği gıda paketlerini zor durumdaki Etiyopyalılara teslim etmeyi sürdürüyoruz. (Kasım-2021)

iddef-etiyopya-yardim-2021
İç savaş nedeniyle hayatta kalmak için yardıma muhtaç olan insan sayısının günbegün arttığı Etiyopya'da, çatışmaların en çok etkilediği bölgelerden Afar'da kırsala sığınan ihtiyaç sahibi 500 aileye gıda yardımlarını ulaştırdık. (Aralık-2021)

etiyopya acil yardım

Etiyopya’da iç savaşın yol açtığı krizden etkilenen milyonlarca kişiye insani yardım ulaştırıyoruz.

Eft/Havale ile bağış yapmak için Hesap Numaraları

Hemen Bağış Yap

0